Izraelskie ministerstwa obrony i sprawiedliwości współpracowały z wieloma agencjami wywiadowczymi i egzekwującymi prawo; wsparcia udzieliła również firma Chainalysis. Izrael skonfiskował portfele kryptowalutowe zawierające miliony dolarów przeznaczone na finansowanie terroryzmu – ogłosiło 28 czerwca Krajowe Biuro do Walki z Finansowaniem Terroryzmu.

Współpraca dla bezpieczeństwa

Izraelski minister obrony, Yoav Gallant, przypisał sukces operacji współpracy między izraelskimi ministerstwami obrony i sprawiedliwości, służbami wywiadowczymi oraz nowym technologiom, według miejscowych mediów. Podczas konferencji 27 czerwca, Gallant powiedział, że operacja zakończona “kilka dni temu” skonfiskowała krypto, które zostało przekazane organizacji terrorystycznej Hezbollah i irańskiemu Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej. Było to dotychczas największe przejęcie kryptowalut od tych grup. “Skutecznie odcięliśmy przepływ funduszy terrorystycznych przez ten kanał,” powiedział Gallant. Dodał: “W ostatnich miesiącach opracowaliśmy w Krajowym Biurze do Walki z Finansowaniem Terroryzmu przy Ministerstwie Obrony, we współpracy z podmiotami wywiadowczymi i egzekwującymi prawo, nowe możliwości, które doprowadziły do bardzo znaczących osiągnięć również na tym froncie walki.” Gallant powiedział, że Hezbollah, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej i “elementy syryjskie” używały krypto “do uzyskania […] funduszy od osób trzecich, głównie kantorów walutowych, z którymi dokonywali nielegalnych transakcji.”

Znaczenie analizy blockchaina

Firma analityczna specjalizująca się w blockchainie, Chainalysis, wskazała na swoim blogu, że izraelskie władze skonfiskowały 1,7 miliona dolarów w ramach operacji. “Z dumą możemy powiedzieć, że narzędzia Chainalysis odegrały rolę w tym przełomowym osiągnięciu w zakresie bezpieczeństwa narodowego,” dodała. Operacja nie była pierwszą próbą zablokowania finansowania terroryzmu kryptowalutami. Palestyńska organizacja sunnicka Hamas ogłosiła w kwietniu, że przestanie akceptować darowizny w kryptowalutach, cofając długo obowiązującą politykę, “z obawy o bezpieczeństwo darczyńców” po “zaostrzeniu działań wrogo nastawionych przeciwko każdemu, kto próbuje wspierać opór za pomocą tej waluty.” Reuters informował kilka dni później, że Izrael skonfiskował około 190 kont na Binance powiązanych z Państwem Islamskim i Hamasem od 2021 roku. Binance stwierdził na swoim blogu, że raport Reutersa “świadomie pomija kluczowe fakty” w swoim sprawozdaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Nie każdy wieloryb jest zwycięzcą – ten stracił 147 tys dolarów na ETH na memecoinach

Tajemniczy wieloryb brał również udział w kontrowersyjnym projekcie PSYOP. Przestrzeń kryptowalut pełna…

Chińskie miasto publikuje projekt polityki rozwoju przemysłu metaverse

Chińskie miasto Zhengzhou ogłosiło serię propozycji ustaw mających na celu wspieranie firm…

Kupno banku nie rozwiąże problemu krypto – twierdzi CEO Binance

CZ wskazał na przykłady takie jak złożoność regulacyjna i wymagania kapitałowe jako…

Gemini i Genesis Global Capital chcą oddalenia pozwu

Giełda kryptowalut Gemini i bankrutujący pożyczkodawca cyfrowych aktywów, Genesis Global Capital, wspólnie…