CACEIS Bank – instytucja obsługująca aktywa Crédit Agricole i Santander, uzyskał francuską licencję na przechowywanie kryptowalut. Uzyskanie rejestracji jest kluczowe dla uniknięcia przestrzegania nowych surowszych regulacji kryptowalutowych we Francji.
Spis treści
CACEIS Bank i Kryptowaluty
CACEIS Bank, europejski lider w zarządzaniu aktywami, oferuje szeroki wachlarz usług – od obsługi transakcji i zarządzania funduszami, po:
- zewnętrzne obsługiwanie firm zarządzających aktywami,
- towarzystw ubezpieczeniowych,
- brokerów,
- funduszy emerytalnych,
- firm nieruchomościowych.
Jako powiernik krypto, CACEIS będzie przechowywał klucze prywatne swoich użytkowników, co zwiększy bezpieczeństwo dla klientów instytucjonalnych. Na koniec 2021 roku CACEIS zarządzał aktywami o wartości 4,6 biliona euro (5,06 biliona dolarów), a aktywa pod zarządzaniem wynosiły 2,4 biliona euro (2,6 biliona dolarów).
Regulacje kryptowalut we Francji
Francuski organ regulacyjny rynku giełdowego – Autorité des Marchés Financiers (AMF), wymaga, aby firmy planujące oferować usługi powiernicze złożyły wniosek o rejestrację. Wymóg ten dotyczy także innych spółek związanych z kryptowalutami, w tym platform handlu aktywami cyfrowymi. Rejestracja CACEIS pozwoliła bankowi na uniknięcie nowych, surowszych przepisów. Nowe zasady dla dostawców zasobów cyfrowych we Francji, które mają wejść w życie w lipcu, zobowiązują firmy do przestrzegania bardziej rygorystycznych środków przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).
Przyszłość regulacji
Powyższe nowe regulacje nie dotyczą CACEIS i ponad 60 innych firm kryptowalutowych zarejestrowanych w AMF. Firmy zarejestrowane przez AMF będą podlegać przepisom Unii Europejskiej dotyczącym rynków kryptowalut (MiCA), które mają wejść w życie w przyszłym roku. Wśród spółek kryptowalutowych zarejestrowanych w AMF znajduje się np. Binance – który jest obecnie śledzony przez paryską prokuraturę z powodu domniemanego nieprzestrzegania procedur KYC oraz podejrzeń o udział w praniu pieniędzy.
Zaostrzenie przepisów
Francja zaostrza przepisy dotyczące firm kryptograficznych. Jednym z najnowszych dodatków jest ograniczenie dla lokalnych firm krypto dotyczące korzystania z marketingu influencerów. Niedostosowanie się do tych przepisów skutkuje karą do dwóch lat pozbawienia wolności i grzywną w wysokości 300 000 euro (328 000 USD), a influencer może również otrzymać zakaz działalności gospodarczej.