bank

CACEIS Bank – instytucja obsługująca aktywa Crédit Agricole i Santander, uzyskał francuską licencję na przechowywanie kryptowalut. Uzyskanie rejestracji jest kluczowe dla uniknięcia przestrzegania nowych surowszych regulacji kryptowalutowych we Francji.

CACEIS Bank i Kryptowaluty

CACEIS Bank, europejski lider w zarządzaniu aktywami, oferuje szeroki wachlarz usług – od obsługi transakcji i zarządzania funduszami, po: 

  • zewnętrzne obsługiwanie firm zarządzających aktywami, 
  • towarzystw ubezpieczeniowych, 
  • brokerów, 
  • funduszy emerytalnych, 
  • firm nieruchomościowych. 

Jako powiernik krypto, CACEIS będzie przechowywał klucze prywatne swoich użytkowników, co zwiększy bezpieczeństwo dla klientów instytucjonalnych. Na koniec 2021 roku CACEIS zarządzał aktywami o wartości 4,6 biliona euro (5,06 biliona dolarów), a aktywa pod zarządzaniem wynosiły 2,4 biliona euro (2,6 biliona dolarów).

Regulacje kryptowalut we Francji

Francuski organ regulacyjny rynku giełdowego – Autorité des Marchés Financiers (AMF), wymaga, aby firmy planujące oferować usługi powiernicze złożyły wniosek o rejestrację. Wymóg ten dotyczy także innych spółek związanych z kryptowalutami, w tym platform handlu aktywami cyfrowymi. Rejestracja CACEIS pozwoliła bankowi na uniknięcie nowych, surowszych przepisów. Nowe zasady dla dostawców zasobów cyfrowych we Francji, które mają wejść w życie w lipcu, zobowiązują firmy do przestrzegania bardziej rygorystycznych środków przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Przyszłość regulacji 

Powyższe nowe regulacje nie dotyczą CACEIS i ponad 60 innych firm kryptowalutowych zarejestrowanych w AMF. Firmy zarejestrowane przez AMF będą podlegać przepisom Unii Europejskiej dotyczącym rynków kryptowalut (MiCA), które mają wejść w życie w przyszłym roku. Wśród spółek kryptowalutowych zarejestrowanych w AMF znajduje się np. Binance –  który jest obecnie śledzony przez paryską prokuraturę z powodu domniemanego nieprzestrzegania procedur KYC oraz podejrzeń o udział w praniu pieniędzy.

Zaostrzenie przepisów 

Francja zaostrza przepisy dotyczące firm kryptograficznych. Jednym z najnowszych dodatków jest ograniczenie dla lokalnych firm krypto dotyczące korzystania z marketingu influencerów. Niedostosowanie się do tych przepisów skutkuje karą do dwóch lat pozbawienia wolności i grzywną w wysokości 300 000 euro (328 000 USD), a influencer może również otrzymać zakaz działalności gospodarczej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dlaczego upadek FTX nie wykończył branży kryptowalut?

Czy Bitcoin wróci do swojego All Time High (63 tys. dolarów) już w 2023 roku? Jak Kongres USA forsuje ustawę o branży kryptowalut? Dlaczego pomimo straty ponad 20 mln dolarów na krypto-inwestycjach największy fundusz na świecie nadal wierzy w projekty blockchainowe?

Współzałożyciel aplikacji NFT Rebase pozwany!

Współzałożyciel projektu NFT Rebase stoi w obliczu pozwu ze strony swojego partnera…

Problemy O’Neala z NBA w sprawie FTX

Według doniesień, prawnicy amerykańskiej legendy koszykówki – Shaquille’a O’Neala – poprosili sąd…

Memcoiny i ich sukces

Memcoiny i wzrost ich popularności wpłynął na zwiększenie opłat transakcyjnych Bitcoina do…