Shanghai
Shanghai

Nagrody dla stakerów po ulepszeniu Shanghai na Ethereum umożliwiają łatwiejsze wykrywanie podejrzanych zachowań posiadaczy ETH. Po historycznym wydarzeniu Merge we wrześniu, Ethereum stało się blockchainem opartym na mechanizmie stawek (proof-of-stake). Mechanizm ten polegający na potwierdzaniu transakcji opiera się teraz na walidatorach stawiających swoje Ether (ETH). W ramach ulepszenia Ethereum o nazwie Shanghai, wprowadzono możliwość wypłaty zablokowanego Etheru przez stakerów.

Ulepszenie Shanghai wpływa na aktywa generujące stałe dochody

Ekosystem Ethereum od dawna obejmował takie “tematy inwestycyjne” jak: 

  • a) DeFi
  • b) stablecoiny 
  • c) Bitcoina, 
  • d) NFT.

Po wprowadzeniu ulepszenia Shanghai, sieć zaczęła również oferować aktywa generujące stałe dochody.

Nagrody dla stakerów na Ethereum 

Zysk z inwestycji jest jednym z podstawowych filarów tradycyjnych finansów. Wzrost lub spadek zysku prowadzi do wzrostu lub spadku postrzeganego ryzyka innych aktywów finansowych. Dlatego ruchy w stawce bazowej ustalanej przez amerykańską Rezerwę Federalną stanowią podstawę decyzji inwestycyjnych ogólnie. Specjaliści ds. przestrzegania przepisów wykorzystują trendy w stawce bezryzykownej do wykrywania irracjonalnych przepływów funduszy na rynkach kapitałowych, które mogą być próbami prania pieniędzy. Proces prania brudnych pieniędzy nie polega na dążeniu do osiągania zysków finansowych, jak w przypadku zwykłych inwestorów, ale na ukrywaniu śladu po nielegalnych pieniądzach. Ulepszenie Shanghai może poprawić możliwości związane z kryminalistyką kryptowalutową.

Analiza portfeli kryptowalutowych i Shanghai

W odróżnieniu od kryminalistyki tradycyjnych finansów, w której analizuje się same działania, w przypadku kryptowalut większy nacisk kładzie się na identyfikację przestępczych podmiotów niż samych działań. W innych słowach, śledczy analizują sieci portfeli kryptowalutowych w celu zidentyfikowania przekazywania środków przestępczych. Pranie pieniędzy odbywa się w trzech etapach: 

  • a) umieszczenie – wprowadzenie dochodów z przestępstwa do systemu finansowego; 
  • b) ukrycie – skomplikowane przemieszczanie środków w celu zatarcia śladów i zerwania powiązań z pierwotnym przestępstwem; 
  • c) integracja – przestępcze dochody są już w pełni wchłonięte przez legalną gospodarkę i mogą być wykorzystywane do dowolnych celów.

W przypadku aktywów kryptowalutowych wystarczy zaprojektować rozwiązania umożliwiające wykrywanie umieszczenia nielegalnych aktywów. Wynika to z faktu, że większość pranych pieniędzy pochodzi z przestępstw związanych z kryptowalutami, takich jak ataki ransomware, włamania na mosty DeFi, wykorzystanie błędów w smart kontraktach czy phishing. Wszystkie te przestępstwa pozostawiają ślady w portfelach sprawców. Dlatego po dokonaniu przestępstwa, odpowiednie portfele są monitorowane w celu analizy przepływów środków.

Stakerzy otrzymają nagrody za przeciwdziałanie praniu pieniędzy 

Aby zaprojektować rozwiązania umożliwiające wychwycenie ukrywania środków, konieczne jest myślenie jak przestępcy, którzy tworzą skomplikowane przepływy kapitału w celu zatarcia śladów. Skutecznym sposobem wykrycia takiego działania jest zauważenie irracjonalnych przepływów aktywów. Pranie pieniędzy nie ma bowiem na celu generowania zysku. Dzięki oprocentowaniu z udziału w stakingu Etheru można ustalić struktury bazowe ryzyka i nagrody. Uzbrojeni w to narzędzie, śledczy mogą systematycznie wykrywać zachowania finansowe, które są sprzeczne z trendami stawki bazowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Stablecoin w walucie hongkońskiej – alternatywa dla USDT i USDC: analiza

Hongkong, który niedawno otworzył swoje drzwi dla branży kryptowalut, nie traci czasu.…

Brytyjska Izba Lordów zatwierdza projekt ustawy umożliwiający konfiskatę kryptowalut przez władze

Izba Lordów, czyli wyższa izba parlamentu Wielkiej Brytanii, przyjęła brytyjski projekt ustawy,…

Gemini i Genesis Global Capital chcą oddalenia pozwu

Giełda kryptowalut Gemini i bankrutujący pożyczkodawca cyfrowych aktywów, Genesis Global Capital, wspólnie…

KuCoin wdraża KYC Dla wszystkich użytkowników

Giełda kryptowalut z siedzibą na Seszelach, KuCoin, wprowadza obowiązkowe ulepszenia KYC, gdy…