MetaMask
MetaMask

Według dewelopera MetaMask o pseudonimie Tay, od grudnia 2022 roku z portfeli kryptowalutowych w MM zostało skradzione ponad 5 000 etherów. Co ciekawe – kradzież środków dotyczyła głównie użytkowników z dłuższym stażem w krypto. Aktualnie wartość skradzionych etherów wynosi 10,5 milionów dolarów. Deweloper podkreśla, że atak ten celowo skierowany jest przeciwko “OGs”, czyli osobom z dłuższym stażem, które czują się względnie bezpieczne, jednak nie jest jasne, jak oszuści w praktyce dokonują kradzieży kapitału. Tay podkreśla, że to nie jest słabej jakości phishing lub losowy atak, gdyż ofiarami kradzieży jest konkretna grupa osób.

Jak znikają środki z MetaMask?

Deweloper MetaMaska podejrzewa, że haker pozyskuje dane z cache na urządzeniu ofiary. Prawdopodobnie ktoś pozyskał dane o klientach sprzed ponad roku i metodycznie wykorzystuje klucze, które wydobył z cache. Zorganizowana grupa cyberprzestępcza dokonuje wysoko wyspecjalizowanego ataku na weteranów kryptowalutowych, znanych jako “OGs”. Nie jest jasne, jak dokładnie dokonują oni włamań do portfeli MetaMask ofiar. Prawdopodobnie hakerzy wykorzystują skradzione klucze prywatne, następnie dokonują “pierwotnych” kradzieży i z czasem wracają do klienta po pozostałe środki. Dodatkowo przestępcy wymieniają aktywa na ETH, a następnie na BTC. Po tygodniu kryptowaluty są prane przez mikser kryptowalutowy, aby utrudnić ich śledzenie.

Kto jest narażony na utratę środków w MetaMask?

Chociaż informacje na temat metod hakerów pozostają niejasne, to wszyscy poszkodowani mają coś wspólnego poza tym, że są związani z branżą kryptowalut od kilku lat – ich klucze do portfela zostały stworzone między 2014 a 2022 rokiem. Deweloper MetaMaska ostrzega, że haker dokonuje wtórnej kradzieży środków kilka godzin po pierwszym ataku. Robi to po to, by zdobyć aktywa, które początkowo przegapił.

Jak uchronić się przed kradzieżą środków?

Tay namawia użytkowników MetaMask do podziału swoich kryptowalut na kilka kluczy. Jak sam wskazał – przypadki ataku dotyczą ofiar, których klucze zostały stworzone między 2014, a 2022 rokiem. Deweloper MetaMaska ostrzega również użytkowników przed przechowywaniem wszystkich swoich cyfrowych aktywów na jednym portfelu. Zamiast tego, należy dzielić swoje środki na kilka kluczy lub trzymać aktywa w portfelu sprzętowym. Deweloper spekuluje, że haker pozyskuje dane z urządzenia ofiary, aby wykorzystać je do wydobywania kluczy prywatnych MetaMask.

Co sądzicie o tej sprawie? Czy Wy również trzymacie środki w MetaMask? Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Druga tura NFT Donalda Trumpa

Donald Trump wypuszcza na rynek kolejną partię NFT. W ten sposób były…

Crypto.com współpracuje z Samsungiem

Crypto.com i Samsung będą oferować zoptymalizowane doświadczenie handlu kryptowalutami na urządzeniach Galaxy…

Binance przejmie FTX? Upadek giełdy ciągnie w dół cały rynek kryptowalut

Alameda Research, druga poza giełdą FTX firma Sama Bankmana-Frieda, upada po rewelacjach serwisu CoinDesk. Okazało się, że jej bilans składa się głównie z niepłynnych tokenów FTT, czyli rodzimej kryptowaluty FTX, a powiązania między firmami są “niezdrowe”. Binance wyprzedał wszystkie tokeny FTT o łącznej wartości 2,1 mld dolarów, przyczyniając się do krachu FTX. Zhao Changpeng, szef Binance, wyciąga jednak pomocną dłoń do Sama Bankmana-Frieda i ogłasza, że Binance przejmie FTX.

Binance włącza ChatGPT do Web3 Academy

Binance wypuściło nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji nazwane “Binance Sensei”, które…