USDT
USDT

Turcja i jej mieszkańcy uciekają do krypto po kolejnym załamaniu liry. Zapaść liry i ograniczenia w zakupie dolarów i złota za lokalną walutę sprawiły, że USDT stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla Turków.

Kryptorewolucja

Niektórzy mieszkańcy Turcji podobno odnowili swoje zainteresowanie rynkiem kryptowalut, a konkretniej stablecoinem USDT, po kolejnym spadku wartości ich narodowej waluty i w obawach, że groźba poważnej inflacji może znowu zawisnąć nad krajem. Spadek wartości tureckiej liry (który był widoczny w ostatnich latach) nasilił się niedługo po tym, jak Recep Erdogan wygrał wybory prezydenckie, zapewniając sobie kolejne pięć lat jako lider polityczny. Jest on znanym krytykiem cyfrowych walut, podczas gdy jego przeciwnik Kemal Kilicdaroglu (który zdobył o dwa miliony głosów mniej niż Erdogan) wyrażał poglądy pro-krypto.

Turcja ratuje się USDT

Mieszkańcy eurazjatyckiego kraju skierowali swoje zainteresowanie na największy stablecoin pod względem kapitalizacji rynkowej – USDT – na początku maja, przed wyborami prezydenckimi. Zainteresowanie pozostało wysokie nawet po ich zakończeniu, które zakończyło się zwycięstwem Erdogana, zdobywającego 52% głosów. Jednym z możliwych czynników skłaniających Turków w stronę branży kryptowalut może być obecna deprecjacja narodowej waluty, która niedawno osiągnęła rekordowo niski poziom wobec amerykańskiego dolara. Obecnie 1 TRY równa się $0,042, podczas gdy na początku 2020 roku (na początku globalnej pandemii COVID-19) wartość ta wynosiła około $0,15. USDT stał się bezpieczną przystanią dla miejscowych, którzy próbują zachować swoje bogactwo w obliczu niepokojącego środowiska inflacyjnego. Aktywo to utrzymuje stałe powiązanie z dolarem amerykańskim i stanowi stosunkowo bezpieczny i prosty sposób, w jaki Turcy mogą dołączyć do sektora krypto.

Turcja i regulacje kryptowalut

Z drugiej strony, krajowe organy regulacyjne ograniczyły zakup dolarów, a nawet złota za lirę, nadając krypto bardziej wyraźny status. Ebru Güven – wykładowca uniwersytecki i były bankowiec – podała więcej szczegółów:

Inwestowanie w stablecoiny pozwala ludziom zachować wartość swojego majątku; jest to jeden ze sposobów, aby zachować pewną wartość, gdy inflacja jest tak wysoka. To jest jedyny powód, dla którego ludzie kupują teraz stablecoiny.

Reakcja Lokalnej Społeczności

Niepokojąc się o stan liry, niektórzy mieszkańcy Turcji zainwestowali wszystkie swoje oszczędności w rynek kryptowalut. Jednym z przykładów jest 28-letni grafik – Batuhan Basoglu – który ujawnił:

Właśnie przed wyborami poczułem potrzebę przeliczenia moich tureckich lir na dolary amerykańskie ze względu na niepewność dotyczącą przyszłości waluty. Aby zabezpieczyć się przed tym ryzykiem, zakupiłem Tether.

Dane przedstawione przez dostawcę analiz kryptowalut – Kaiko – pokazują, że wolumen obrotu USDT na BtcTurk wzrósł pod koniec maja (kiedy Erdogan wygrał wybory prezydenckie). Wolumen obrotu USDT Wolumen obrotu USDT na BtcTurk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Stablecoiny jako kaucja w Nowym Jorku

Prawodawca z Nowego Jorku przedstawił nową ustawę, która proponuje, aby pewne stablecoiny…

Alibaba Cloud i Avalanche wdrożą Metaverse

Spółka Alibaba Cloud, należąca do chińskiego giganta e-commerce Alibaby, we współpracy z…

Oszust kryptowalutowy zatrzymany!

Hiszpańskie władze zatrzymały osobę podejrzaną o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. To…

Circle wprowadza USDC na Arbitrum

Firma Circle, emitent stablecoina USDC zapowiedziała 8 czerwca uruchomienie USDC na platformie…