Rezerwy giełd
Rezerwy giełd

Miniony tydzień był dość interesujący dla branży kryptowalut i rezerwy giełd, gdyż główne platformy takie jak Binance i Coinbase, pojawiły się w centrum uwagi mediów. Chociaż wieści o regulacjach cyfrowych aktywów utrzymywały się od pewnego czasu, to Izba Reprezentantów w Teksasie niedawno przyjęła ustawę, która może zmienić dynamikę funkcjonowania giełd.

Giełdy zmieniają rynek finansów

Prawdę mówiąc, kryptowaluty przyniosły swoim użytkownikom możliwości inwestycyjne, które zmieniły ich życie. Giełdy również odegrały rolę w umożliwieniu inwestorom inwestowania w kryptowaluty. Jednak ochrona konsumentów do chwili obecnej nie jest transparentna. Wieści o wielu włamaniach i działaniach nieuczciwych graczy wpłynęły negatywnie na rozwój tej branży, a upadek FTX był jednym z tych elementów.

Proof of Reserves jako rezerwy giełd

Izba Reprezentantów Teksasu niedawno przyjęła ustawę z dnia 20 kwietnia 2023 roku, która nakłada na giełdy kryptowalut obowiązek przedstawienia dowodu posiadania rezerw (Proof-of-Reserves) w celu zapewnienia przejrzystości i ochrony użytkowników korzystających z ich usług. Ustawa oznaczona jako HB1666 ma na celu wprowadzenie pełnej przejrzystości oraz ochrony użytkowników, którzy korzystają z usług oferowanych przez giełdy. Jest ona skierowana szczególnie do dostawców usług w dziedzinie cyfrowych aktywów oraz giełd, które oferują swoje usługi ponad 500 użytkownikom z Teksasu lub dostawcom cyfrowych aktywów, którzy mają co najmniej 10 milionów dolarów na swoich platformach usługowych.

Co zawiera ustawa HB1666 odnośnie rezerwy giełd?

Według tej ustawy dostawcy usług cyfrowych aktywów i giełdy mogą być zobowiązani do utrzymywania wystarczających rezerw funduszy, aby móc sprostać zobowiązaniom wobec swoich użytkowników, w tym wpłatom i saldom cyfrowych aktywów. Ponadto giełdy mogą być zobowiązane do przedstawiania kwartalnych raportów księgowych dla audytorów oraz użytkowników/klientów korzystających z ich platform usługowych. Te raporty księgowe, które mają być dostarczane przez giełdy co kwartał, powinny być spersonalizowane dla każdego klienta i muszą pokazywać i zawierać oświadczenie o niewykonanych zobowiązaniach oraz dokładną ilość cyfrowych aktywów w rezerwach, które są utrzymywane przez giełdę lub firmę. Oświadczenia muszą również być odpowiednio ustanowione i przedstawione za pomocą technologii szyfrowania zero-knowledge. Nowo przyjęta ustawa jest zgodna z ostatnią legislacją, która jasno określa, że wszyscy dostawcy cyfrowych aktywów, w tym giełdy kryptowalut muszą przedstawić szczegółowy raport w ciągu 90 dni po każdym roku fiskalnym.

Legislatywa trwa

Należy wskazać, że Izba Reprezentantów Teksasu jedynie przyjęła tę ustawę, a czas jeszcze na Senat. Wciąż nie wiadomo, czy zostanie ona podpisana i stanie się prawem. Czas pokaże.

Bezpieczeństwo dla inwestorów kryptowalutowych

Nowo uchwalona ustawa może być odczytywana jako pozytywna wiadomość w przestrzeni kryptowalut, ponieważ użytkownicy mogą być przyciągani do branży ze względu na poczucie dostatecznej ochrony i przejrzystości. Mamy nadzieję, że przepisy zostaną skonstruowane w sposób logiczny i przejrzysty nie tylko dla konsumentów, lecz również dla całego sektora krypto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Gwałtowny spadek wartości Pepe

Krypto-wieloryb, który niedawno zainwestował około 3 milionów dolarów w memecoin Pepe, obecnie…

Cena Bitcoina przekroczy 100 tys. dolarów w 2023? Oto, co sądzą eksperci

Rok 2022 oznaczał praktycznie same straty dla długoterminowych inwestorów kryptowalutowych. Od czasu, gdy ojciec kryptowalut osiągnął swój szczytowy poziom w listopadzie 2021 roku (tzw. All-Time High), cena Bitcoina poszła w dół o blisko 80 proc. Czy cena Bitcoina ma szansę przetestować ATH już w 2023 i wybić się ponad 100 tys. dolarów?

Nigeria popiera blockchain 

Nigeria, a konkretniej – jej władze zatwierdziły krajową politykę blockchain, która ma…

FTX próbuje odzyskać kapitał

FTX podejmuje działania w celu odzyskania kwoty 3,9 mld dolarów od Genesis,…