Centralny bank Zimbabwe ogłosił wprowadzenie nowego aktywa cyfrowego, które będzie zabezpieczone złotem. W dniu 23 kwietnia Rezerwa Banku Zimbabwe (RBZ) poinformowała, że złotem zabezpieczona kryptowaluta zostanie użyta jako środek płatniczy w afrykańskim kraju. Dlaczego Zimbabwe chce stworzyć stablecoina? Jaki jest jego cel? O tym piszemy poniżej!
Spis treści
Zimbabwe stabilizuje gospodarkę kryptowalutami
Decyzja o wprowadzeniu nowego stablecoina ma na celu stabilizację gospodarki kraju i zniwelowanie ciągłego osłabiania się lokalnej waluty wobec dolara amerykańskiego.
Według lokalnych mediów, decyzja umożliwi osobom posiadającym niewielką ilość dolarów zimbabwejskich wymianę swoich pieniędzy na cyfrowe tokeny, co pozwoli im na zabezpieczenie wartości i ochronę przed wahaniem waluty. Gubernator RBZ, dr John Mangudya, powiedział, że obecna niestabilność kursów wymiany jest spowodowana oczekiwaniami na wzrost podaży walut obcych. Jest to związane z rozpoczęciem sezonu tytoniowego, gdy rolnicy otrzymują płatności w USD.
Zimbabwe nie lubi dolara
Zimbabwe już wcześniej używało złota, aby zniwelować problemy z niestabilnością waluty. W zeszłym roku wprowadzono złote monety, które miały na celu stabilizację lokalnej waluty. Oficjalnie powinna ona być sprzedawana po kursie 1 000 dolarów zimbabwejskich za 1 dolar amerykański, ale na ulicach jest często sprzedawana za 1 750 dolarów zimbabwejskich za 1 dolar.
Zmiana waluty
W 2009 roku Zimbabwe porzuciło swoją walutę, zastępując ją głównie dolarem amerykańskim. Stało się to w wyniku okresu skrajnej hiperinflacji, który sprawił, że lokalna waluta straciła na wartości. W 2019 roku wprowadzono ponownie dolara aby ożywić lokalną gospodarkę, ale znów pojawiła się niestabilność. Kraj nie rozważa wprowadzenia Bitcoina jako legalnego środka płatniczego, ale zastanawiał się nad wprowadzeniem CBDC (centralnej bankowej waluty cyfrowej).
Czym będzie nowy stablecoin?
Nie podano szczegółów technicznych dotyczących blockchain nowej kryptowaluty. Złoto jest relatywnie stabilną towarem w porównaniu do walut. Ceny złota w tym roku wzrosły o 8,25%. Ponadto, 13 kwietnia osiągnęły one rekordowo wysoki poziom, wynoszący 2 040 USD za uncję, według Gold Price.