Zimbabwe
Zimbabwe

Centralny bank Zimbabwe ogłosił wprowadzenie nowego aktywa cyfrowego, które będzie zabezpieczone złotem. W dniu 23 kwietnia Rezerwa Banku Zimbabwe (RBZ) poinformowała, że złotem zabezpieczona kryptowaluta zostanie użyta jako środek płatniczy w afrykańskim kraju. Dlaczego Zimbabwe chce stworzyć stablecoina? Jaki jest jego cel? O tym piszemy poniżej!

Zimbabwe stabilizuje gospodarkę kryptowalutami

Decyzja o wprowadzeniu nowego stablecoina ma na celu stabilizację gospodarki kraju i zniwelowanie ciągłego osłabiania się lokalnej waluty wobec dolara amerykańskiego.
Według lokalnych mediów, decyzja umożliwi osobom posiadającym niewielką ilość dolarów zimbabwejskich wymianę swoich pieniędzy na cyfrowe tokeny, co pozwoli im na zabezpieczenie wartości i ochronę przed wahaniem waluty. Gubernator RBZ, dr John Mangudya, powiedział, że obecna niestabilność kursów wymiany jest spowodowana oczekiwaniami na wzrost podaży walut obcych. Jest to związane z rozpoczęciem sezonu tytoniowego, gdy rolnicy otrzymują płatności w USD.

Zimbabwe nie lubi dolara

Zimbabwe już wcześniej używało złota, aby zniwelować problemy z niestabilnością waluty. W zeszłym roku wprowadzono złote monety, które miały na celu stabilizację lokalnej waluty. Oficjalnie powinna ona być sprzedawana po kursie 1 000 dolarów zimbabwejskich za 1 dolar amerykański, ale na ulicach jest często sprzedawana za 1 750 dolarów zimbabwejskich za 1 dolar.

Zmiana waluty

W 2009 roku Zimbabwe porzuciło swoją walutę, zastępując ją głównie dolarem amerykańskim. Stało się to w wyniku okresu skrajnej hiperinflacji, który sprawił, że lokalna waluta straciła na wartości. W 2019 roku wprowadzono ponownie dolara aby ożywić lokalną gospodarkę, ale znów pojawiła się niestabilność. Kraj nie rozważa wprowadzenia Bitcoina jako legalnego środka płatniczego, ale zastanawiał się nad wprowadzeniem CBDC (centralnej bankowej waluty cyfrowej).

Czym będzie nowy stablecoin?

Nie podano szczegółów technicznych dotyczących blockchain nowej kryptowaluty. Złoto jest relatywnie stabilną towarem w porównaniu do walut. Ceny złota w tym roku wzrosły o 8,25%. Ponadto, 13 kwietnia osiągnęły one rekordowo wysoki poziom, wynoszący 2 040 USD za uncję, według Gold Price.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Visa ogłasza nowy produkt kryptowalutowy

Globalny gigant płatniczy Visa ogłosił nowy projekt związany z kryptowalutami, którego celem…

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dlaczego upadek FTX nie wykończył branży kryptowalut?

Czy Bitcoin wróci do swojego All Time High (63 tys. dolarów) już w 2023 roku? Jak Kongres USA forsuje ustawę o branży kryptowalut? Dlaczego pomimo straty ponad 20 mln dolarów na krypto-inwestycjach największy fundusz na świecie nadal wierzy w projekty blockchainowe?

FTX próbuje odzyskać kapitał

FTX podejmuje działania w celu odzyskania kwoty 3,9 mld dolarów od Genesis,…