SEC
SEC

Instrukcje SEC są tak niejasne, że nawet armia prawników od papierów wartościowych nie mogłaby stwierdzić, które aktywa krypto są papierami wartościowymi. Mark Cuban – amerykański biznesmen, filantrop i osobowość telewizyjna – skrytykował Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za wprowadzanie w błąd na temat tego, które kryptowaluty można klasyfikować jako papiery wartościowe.

SEC próbuje pozbawić tożsamości kryptowaluty

Agencja nie jest przychylna sektorowi krypto i niedawno wniosła pozwy przeciwko dwóm największym giełdom – Binance i Coinbase. Stwierdziła również, że niektóre wiodące aktywa cyfrowe, w tym BNB, SOL, ADA i MATIC, działają jako niezarejestrowane papiery wartościowe. SEC Inaczej Traktuje Krypto Miliarder i właściciel Dallas Mavericks – Cuban – to kolejna osoba, która uważa, że Komisja nie zrobiła wystarczająco dużo, aby prawidłowo nadzorować sektor kryptowalut i określić, które tokeny klasyfikują się jako papiery wartościowe, a które jako towary. W jednym ze swoich ostatnich postów na Twitterze stwierdził, że publiczne oświadczenia regulatora na ten temat różnią się od oficjalnej pozycji na jego stronie internetowej. Cuban dodał, że obszerne wskazówki nie dostarczają informacji na temat tego, co jest lub nie jest papierem wartościowym w świecie krypto.

Podwójne standardy SEC

Amerykanin uważa, że SEC ma podwójne standardy, mówiąc o krypto i innych aspektach finansów. Powiedział w zeszłym tygodniu, że agencja pod przewodnictwem Gary’ego Genslera nazwała rynek pożyczek giełdowych “nieprzejrzystym” i wymaga dodatkowej transparentności. W przeciwieństwie do sektora aktywów cyfrowych, nie klasyfikowała jednak pożyczek giełdowych jako papierów wartościowych i nie składała pozwów przeciwko brokerom czy bankom.

,,Powinni zrobić to samo z krypto, aby określić, które aspekty krypto są papierami wartościowymi, a które nie, i jak najlepiej regulować branżę i chronić inwestorów. Myślę, że ich różnica w podejściu jest nieporozumieniem“.

Kolejny tydzień wojny

Nieprzyjazne nastawienie agencji do branży nasiliło się w ubiegłym tygodniu. Na początek, pozwała największą na świecie giełdę kryptowalut – Binance, jej CEO – Changpeng Zhao (CZ), oraz amerykańską filię firmy – Binance.US. Głównym zarzutem jest to, że platforma działała jako niezarejestrowane krajowe giełdy papierów wartościowych, brokerzy i agencje rozliczeniowe. Według regulatora, nielegalne produkty Binance obejmują pewne oferty pożyczek, program stakingu, natywny token BNB oraz stablecoin oparty na fiducjarnym BUSD. SEC kontynuowała swoje surowe działania, wnosząc kolejny pozew przeciwko Coinbase dzień później. Zarzucono mu działanie jako broker, krajowa giełda papierów wartościowych i agencja rozliczeniowa bez uzyskania niezbędnej autoryzacji. Zarzucono również, że znane kryptowaluty takie jak Solana (SOL), Cardano (ADA) i Polygon (MATIC) są papierami wartościowymi, oskarżając Coinbase o oferowanie usług handlowych, które są z nimi powiązane.

,,Coinbase stawia swoje zainteresowanie zwiększaniem zysków ponad interesy inwestorów i przestrzeganie prawa oraz regulacyjnego ramy, która rządzi rynkami papierów wartościowych,” stwierdziła Komisja.

Warto zauważyć, że CEO Binance – Changpeng Zhao – i Coinbase – Brian Armstrong – pozostali niewzruszeni na te oskarżenia. Pierwszy opublikował na Twitterze swój charakterystyczny numer – “4”, namawiając swoich obserwujących, aby nie ufać fałszywym wiadomościom czy jakimkolwiek mylącym informacjom. Z kolei Armstrong stwierdził, że jego giełda będzie dumna, mogąc reprezentować sektor krypto w sądowej walce z SEC, zapewniając, że “zadanie zostanie wykonane”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Coinbase zamierza współpracować

Według Briana Armstronga, dyrektora generalnego Coinbase, firma pozostaje w pełni zaangażowana w…

Apple ogranicza formy płatności

Apple wprowadził zakaz korzystania z alternatywnych metod płatności innych niż własne, w…

Phishing problemem w kryptowalutach

Użytkownicy kryptowalut stracili ponad 4 miliony dolarów przez phishing. Co gorsza, strony…

Kryzys w Haru Invest – platforma zwolniła ponad 100 pracowników

Haru Invest, znany gracz na południowokoreańskim rynku krypto, doświadcza trudnych czasów. Szef…