SEC
SEC

Największa na świecie giełda kryptowalut Binance, doświadcza znaczących wypływów kapitału. Wynika to z faktu, że tysiące traderów kryptowalut wycofuje swoje środki z platformy w wyniku najnowszego pozwu ze strony amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Dane są brutalne

Według danych on-chain z platformy analityki blockchain, CryptoQuant – Binance odnotowało odpływ kapitału w ilości 11 380 BTC już w pierwszy dzień po złożeniu pozwu. Przy aktualnej cenie bitcoina wynoszącej 25 739 dolarów daje to ogromną stratę kapitału na kwotę 292,9 miliona dolarów w BTC. Dane z CryptoQuant wykazały również, że wypływ kapitału na etherze (ETH) wyniósł 91 223, co jest warte około 165,4 miliona dolarów. Masowe cofnięcia środków są próbą ucieczki kapitału od inwestorów z Binance i obawami odnośnie potencjalnej upadłości giełdy, bądź zamrożenia kapitału.

Historia lubi się powtarzać

CryptoQuant zauważyło jednak, że pomimo że ostatnie wzrosty wypłat są relatywnie wysokie, to i tak Binance było już w cięższych tarapatach. Raport odnosi się do okresu regulacyjnego FUD po upadku FTX, kiedy Binance odnotowało netto wypływy kapitału w wysokości 40 353 BTC wartych ponad 690 milionów dolarów – a wszystko to nastąpiło w ciągu jednego dnia. Giełda zanotowała stratę na kwotę 1,4 miliarda dolarów w BTC między 10 a 16 grudnia 2022 r. Czy jest zatem czym się martwić?

Pozew SEC wywołuje panikę

Najnowsze wypłaty kapitału są wynikiem niedawnych zarzutów SEC, które twierdzi, że Binance i jego dyrektor generalny, Changpeng Zhao, naruszyli wiele federalnych praw odnośnie papierów wartościowych. Pozew, który został złożony w poniedziałek, wskazuje, że amerykański oddział giełdy, Binance.US, zaangażował się w sprzedaż niezarejestrowanych krypto-papierów wartościowych, w tym tokenów BNB i BUSD, bez jakiejkolwiek autoryzacji. Wśród wielu zarzutów, SEC twierdzi również, że giełda niewłaściwie przeniosła i wymieszała środki klientów, a CZ nadal zachował kontrolę nad Binance.US, mimo twierdzenia, że jest niezależny od amerykańskiej jednostki. Chociaż Binance zaprzeczyło zarzutom SEC, wpływ pozwu już wprowadził nową panikę na rynek krypto, a BNB i inne główne aktywa są handlowane spadły o kilkadziesiąt procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

FTX i sprawa Alameda Research. Jak doszło do bankructwa i co to oznacza dla branży?

Dziś FTX ma na swoim koncie ponad 9 miliardów dolarów długu wobec inwestorów, a jednocześnie tylko 900 milionów dolarów w płynnych aktywach. Bo w piątek 11 listopada giełda FTX ogłosiła upadłość, doświadczyła ataku hakerskiego, a jej współzałożyciel i dyrektor generalny podobno uciekł do Ameryki Południowej. Przybliżamy kulisy jednego z największych w ostatnim czasie krachów na rynku kryptowalutowym i tłumaczymy, jakie będzie to miało konsekwencję dla branży.

Tesla hodluje Bitcoina

Znany producent samochodów elektrycznych, Tesla, nie kupił ani nie sprzedał żadnych Bitcoinów…

Kryzys w bankach USA, a kryptowaluty

Czy kryzys w bankach, to pretekst do penalizacji kryptowalut? Robert Kennedy, kandydat…

Bitcoin przekroczył Solanę na NFT

Według oficjalnych danych, miesięczny wolumen handlu NFT i memecoinami na Bitcoinie w…