Rosyjskie
Rosyjskie

Zgodnie z raportem firmy analitycznej blockchain Chainalysis, anonimowa osoba lub grupa ludzi ujawniła blisko 1000 adresów portfeli Bitcoin, które prawdopodobnie są kontrolowane przez rosyjskie służby bezpieczeństwa. Kto może stać za tymi portfelami krypto? W jaki sposób ujawniono adresy BTC? Do czego służą niniejsze portfele? O tym piszemy poniżej!

Rosyjskie jednostki specjalne posiadają krypto?

Według raportu portfele BTC należą do jednostek specjalnych takich jak Agencja Wywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Zagranicznego i Federalna Służba Bezpieczeństwa. Własność tych portfeli została ustalona poprzez wykorzystanie funkcji on-chain, która dokumentuje transakcje. Co najmniej trzy z tych adresów były powiązane z rosyjskimi podmiotami, które wcześniej zostały zaangażowane w różne incydenty hakerskie, takie jak atak SolarWinds w 2020 roku oraz rosyjską kampanię dezinformacyjną podczas wyborów w USA w 2016 roku.

Chainalysis ujawnia kapitał

Chainalysis – firma, która regularnie wykonuje prace dla rządu USA i różnych organów ścigania nie wyjaśniła, dlaczego najpierw opublikowała, a później usunęła swój tweet i raport na temat kontrolowanych przez państwo rosyjskie portfeli Bitcoin. Jednym z najbardziej interesujących elementów raportu Chainalysis jest twierdzenie, że haker lub hakerzy, którzy ujawnili te portfele, wydali ponad 300 000 USD w Bitcoinie tylko po to, aby opublikować wiadomości on-chain. Wydanie tak dużych sum w BTC, które znacznie przekraczają potrzebną kwotę do opublikowania wiadomości za pomocą funkcji OP_RETURN w Bitcoin blockchain, sugeruje, że informacje te są dokładne.

Rosja lubi kryptowaluty

Rosja jest jednym z krajów, które coraz bardziej zainteresowane są kryptowalutami. Władze rosyjskie, w tym Rosyjski Bank Centralny, nie wydają się być przeciwnikami kryptowalut, a wręcz przeciwnie – widzą w nich potencjał i szansę na rozwój nowych technologii. Rząd rosyjski zatwierdził w 2019 roku pakiet ustaw regulujących rynek krypto w kraju. Niestety w maju 2021 roku wprowadzono zakaz płatności kryptowalutami za towary i usługi w Rosji. Jednakże, rosyjskie służby specjalne, w tym Agencja Wywiadu Wojskowego (GRU), Służba Wywiadu Zagranicznego (SVR) i Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), od dawna interesują się kryptowalutami i wykorzystują je do różnych celów, w tym do prowadzenia akcji szpiegowskich i wpływania na politykę innych krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Solana Labs wprowadza AI

Solana Labs opracowało wtyczkę ChatGPT, która umożliwia sztucznej inteligencji pobieranie danych z…

Ważny bank wchodzi w kryptowaluty!

CACEIS Bank – instytucja obsługująca aktywa Crédit Agricole i Santander, uzyskał francuską…

Binance zawiesza wypłaty Bitcoinów

Giełda kryptowalutowa Binance poinformowała o tymczasowym wstrzymaniu wypłat BTC z powodu dużego…

KuCoin składa wyjaśnienia

Giełda kryptowalut KuCoin potwierdziła, że adres portfela, który jest odpowiedzialny za uruchamianie…