SEC
SEC

Gary Gensler, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), podkreślił, że branża kryptowalut musi przestrzegać przepisów, inaczej ryzykuje upadek. Według przewodniczącego Genslera, SEC dąży do udowodnienia, że przynajmniej jeden z krypto-aktywów jest papierem wartościowym. W tym celu, Komisja niedawno podjęła działania prawne przeciwko dwóm największym giełdom – Binance i Coinbase. Zarzucono im, że nie zarejestrowały się jako brokerzy, giełdy i agencje rozliczeniowe kryptowalut.

Nie potrzebujemy kolejnych kryptowalut twierdzi Gary Gensler z SEC

W wywiadzie dla CNBC, przewodniczący SEC, Gensler, zauważył, że na Coinbase i Binance notowanych jest ponad 200 tokenów. Komisja chce udowodnić, że jeden z nich jest papierem wartościowym, który powinien zostać zarejestrowany.

Musimy tylko udowodnić, że jeden z nich jest papierem wartościowym i powinien być odpowiednio zarejestrowany oraz powinien mieć zasady przeciwko oszustwom i manipulacjom jako giełda, broker itp. – powiedział Gensler.

Przewodniczący SEC wcześniej stwierdził, że wszystkie aktywa cyfrowe, z wyjątkiem bitcoina, są papierami wartościowymi. Dodał również, że projekty notujące lub oferujące te tokeny-papiery wartościowe muszą się zarejestrować w Komisji. Gensler dodał także, że społeczeństwo może wybierać, w co chce inwestować, ale muszą być dostępne pełne informacje, inaczej inwestor może nie być w stanie stwierdzić, czy proponowana inwestycja to podróbka, oszustwo, czy coś innego. Wyraził też zdanie, że to właśnie pełne informacje pomogą publiczności podejmować świadome decyzje o swoich inwestycjach. Gensler stwierdził także, że nie ma potrzeby tworzenia kolejnych cyfrowych walut, zauważając, że takie aktywa jak dolar amerykański już istnieją.

Gensler kładzie nacisk na przestrzeganie przepisów

W kolejnym wywiadzie dla Bloomberg, Gensler odniósł się do spraw przeciwko Binance i Coinbase, nazywając je: 

prostym przypadkiem papierów wartościowych, ale w kontekście krypto

Szef SEC twierdzi, że firmy krypto są w dużej mierze zaprojektowane tak, aby nie przestrzegać przepisów dotyczących papierów wartościowych, dodając, że giełdy mieszają środki klientów. Gensler podkreślił, że sektor kryptowalut może ryzykować upadek, jeśli nie zacznie przestrzegać podstawowych zasad polityki publicznej dotyczących informacji, unikania konfliktów interesów, właściwego segregowania środków klientów i ochrony przed oszustwami i manipulacjami. Komisja zdaje się przyjąć agresywne podejście do branży krypto, inicjując działania prawne przeciwko firmom, które rzekomo naruszyły prawo dotyczące papierów wartościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Binance włącza ChatGPT do Web3 Academy

Binance wypuściło nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji nazwane “Binance Sensei”, które…

Problemy O’Neala z NBA w sprawie FTX

Według doniesień, prawnicy amerykańskiej legendy koszykówki – Shaquille’a O’Neala – poprosili sąd…

Turcja ucieka przed inflacją do kryptowalut

Turcja i jej mieszkańcy uciekają do krypto po kolejnym załamaniu liry. Zapaść…

Czy ten kraj odbierze Stanom Zjednoczonym prym na rynku krypto?

Obecnie w Wielkiej Brytanii spekuluje się nie tylko nad wdrożeniem, ale przede…