Grupa inwestorów Dogecoina zaapelowała o zmianę w pozwie zbiorowym wobec Elona Muska, zarzucając mu manipulowanie ceną DODGE.
Spis treści
Musk oskarżony o manipulację rynkiem
Inwestorzy twierdzą, że Musk wykorzystywał swoje obecność w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze, oraz swoje wystąpienia w mediach, aby czerpać korzyści z transakcji DOGE. Według skargi, Musk czerpał korzyści z handlu DOGE kosztem innych inwestorów, powodując wzrost ceny coina poprzez działania takie jak np. zmiana logo Twittera na logo Dogecoina.
Pozew i zarzuty
Początkową skargę inwestorzy złożyli w czerwcu 2022 roku – przed przejęciem Twittera przez Muska, ale po jego pierwszych próbach promowania DOGE na platformie społecznościowej. Jednak zmienili pozew co najmniej dwa razy na podstawie jego działań. Poprosili sąd o pozwolenie na zmianę ich skargi, zarzucając Muskowi odpowiedzialność za insider trading z DOGE, ale także twierdząc, że coin był papierem wartościowym według standardów Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych.
Treść pozwu
,,To jest zbiorowa akcja o oszustwo co do papierów wartościowych, wynikająca z celowego kursu manipulacji rynkiem i insider tradingu przez najbogatszego człowieka na świecie, Elona Muska, który rozkręcił popkulturę, aby promować siebie i swoje firmy, i zwiększyć swoje fortuny, polując na biednych Amerykanów, w tym weteranów wojennych, pracowników fizycznych i osób starszych” wynika z treści pozwu.
Odpowiedź Muska
Na początku kwietnia Musk zmienił logo Twittera na logo Dogecoina, kilka dni po tym, jak jego zespół prawny poprosił o odrzucenie drugiego zaktualizowanego pozwu. Wtedy wniosek dyrektora generalnego Twittera stwierdzał, że ,,śmieszne obrazki” i “tweetowanie słów wsparcia” nie stanowią oszustwa. Musk nie skomentował jeszcze zaktualizowanego pozwu. Jako jeden z najbogatszych ludzi na świecie, dyrektor generalny Twittera często wypowiadał się o Dogecoinie i innych kryptowalutach, co często powodowało wzrost wartości tokena. Zaczął komentować DOGE na Twitterze dla swoich milionów obserwujących już w 2019 roku.
Upadek wartości Twittera po przejęciu przez Muska
Od momentu przejęcia Twittera przez Muska w październiku 2022 r., wartość platformy mediów społecznościowych spadła do około 33% z 44 miliardów dolarów, które zapłacił. Następnie 12 maja ogłosił, że zamierza zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego w czerwcu, a na jego miejsce ma wejść była przewodnicząca globalnego reklamowania i partnerstw w NBCUniversal, Linda Yaccarino. Czy to pomoże reputacji Muska? Dowiemy się niebawem!