Muska
Muska

Grupa inwestorów Dogecoina zaapelowała o zmianę w pozwie zbiorowym wobec Elona Muska, zarzucając mu manipulowanie ceną DODGE. 

Musk oskarżony o manipulację rynkiem

Inwestorzy twierdzą, że Musk wykorzystywał swoje obecność w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze, oraz swoje wystąpienia w mediach, aby czerpać korzyści z transakcji DOGE. Według skargi, Musk czerpał korzyści z handlu DOGE kosztem innych inwestorów, powodując wzrost ceny coina poprzez działania takie jak np. zmiana logo Twittera na logo Dogecoina.

Pozew i zarzuty

Początkową skargę inwestorzy złożyli w czerwcu 2022 roku – przed przejęciem Twittera przez Muska, ale po jego pierwszych próbach promowania DOGE na platformie społecznościowej. Jednak zmienili pozew co najmniej dwa razy na podstawie jego działań. Poprosili sąd o pozwolenie na zmianę ich skargi, zarzucając Muskowi odpowiedzialność za insider trading z DOGE, ale także twierdząc, że coin był papierem wartościowym według standardów Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych.

Treść pozwu

,,To jest zbiorowa akcja o oszustwo co do papierów wartościowych, wynikająca z celowego kursu manipulacji rynkiem i insider tradingu przez najbogatszego człowieka na świecie, Elona Muska, który rozkręcił popkulturę, aby promować siebie i swoje firmy, i zwiększyć swoje fortuny, polując na biednych Amerykanów, w tym weteranów wojennych, pracowników fizycznych i osób starszych” wynika z treści pozwu.

Odpowiedź Muska

Na początku kwietnia Musk zmienił logo Twittera na logo Dogecoina, kilka dni po tym, jak jego zespół prawny poprosił o odrzucenie drugiego zaktualizowanego pozwu. Wtedy wniosek dyrektora generalnego Twittera stwierdzał, że ,,śmieszne obrazki” i “tweetowanie słów wsparcia” nie stanowią oszustwa. Musk nie skomentował jeszcze zaktualizowanego pozwu. Jako jeden z najbogatszych ludzi na świecie, dyrektor generalny Twittera często wypowiadał się o Dogecoinie i innych kryptowalutach, co często powodowało wzrost wartości tokena. Zaczął komentować DOGE na Twitterze dla swoich milionów obserwujących już w 2019 roku.

Upadek wartości Twittera po przejęciu przez Muska

Od momentu przejęcia Twittera przez Muska w październiku 2022 r., wartość platformy mediów społecznościowych spadła do około 33% z 44 miliardów dolarów, które zapłacił. Następnie 12 maja ogłosił, że zamierza zrezygnować ze stanowiska dyrektora generalnego w czerwcu, a na jego miejsce ma wejść była przewodnicząca globalnego reklamowania i partnerstw w NBCUniversal, Linda Yaccarino. Czy to pomoże reputacji Muska? Dowiemy się niebawem! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

KuCoin składa wyjaśnienia

Giełda kryptowalut KuCoin potwierdziła, że adres portfela, który jest odpowiedzialny za uruchamianie…

Trezor zwiększa prywatność

Według Trezora, producenta kryptowalutowych portfeli sprzętowych, właściciele modelu Trezor T mogą teraz…

EURCV – nowy stablecoin już dostępny!

Societe Generale wypuszcza stablecoina opartego na Ethereum i związanego z euro. EURCV…

Memcoiny i ich sukces

Memcoiny i wzrost ich popularności wpłynął na zwiększenie opłat transakcyjnych Bitcoina do…