UE
UE

Prawodawcy UE dali ostateczne zatwierdzenie regulacjom dotyczącym kryptowalut MiCA. Parlament Unii Europejskiej oficjalnie poparł ten ramowy system regulacyjny, który może ustanowić jasne standardy w branży. Zatwierdzenie nastąpiło około pięć miesięcy po znanym z całego świata upadku FTX i ma na celu ochronę inwestorów przed podobnymi porażkami. Parlament UE głosował w stosunku 517-38 na korzyść nowej polityki licencjonowania kryptowalut – MiCA. Poparł również odrębne prawo wymagające od operatorów aktywów cyfrowych identyfikacji klientów przy każdym przekazaniu ich środków, aby zapobiec praniu pieniędzy.

UE ustanawia regułę Travel Rule

Tzw. “Travel Rule – reguła podróży”, która jest stosowana w tradycyjnym sektorze finansowym, będzie obejmować transakcje kryptowalutowe, udostępniając klientom informacje o źródle aktywów i beneficjencie. Będzie również dotyczyć przekazów o wartości powyżej 1000 euro (około 1100 dolarów) z adresów portfeli kryptowalutowych do prywatnych użytkowników. Nie będzie ona obejmować transakcji między osobami prywatnymi.

Kompleksowe przepisy UE odnośnie kryptowalut

Mairead McGuinness – Europejska Komisarz ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych – chwaliła ustawę MiCA jako “pierwsze kompleksowe przepisy dotyczące kryptowalut na świecie”. Powiedziała, że takie standardy są istotne z uwagi na wiele kryzysów i skandali, które dotknęły branżę w zeszłym roku.

“Wprowadzamy zabezpieczenia, które zapobiegną firmom działającym na rynku UE w podejmowaniu niektórych praktyk, które doprowadziły do upadku operatorów kryptowalut. Jak widzieliśmy w ostatnich miesiącach, bardzo potrzebne są rygorystyczne przepisy i nadzór, ponieważ mieliśmy już upadki projektów takich jak FTX, Terra Luna, Celsius i Voyager.”

Ustawa dotycząca stablecoinów ma wejść w życie od lipca 2024 roku, podczas gdy szersze zasady dotyczące dostawców kryptowalut powinny wejść w życie od stycznia 2025 roku.

CZ Chwali Nowe Przepisy

Wielu liderów branży ostrzegało w ciągu ostatnich kilku miesięcy, że narzucenie odpowiedniego nadzoru nad sektorem kryptowalut jest konieczne. W ostatnim tweecie Changpeng Zhao – CEO Binance, lepiej znany jako CZ – pochwalił ruch UE, argumentując, że daje to większą ochronę konsumentom i sprzyja innowacjom klasy aktywów.

Mamy nadzieję, że regulacja przepisów usprawni sektor krypto, a także zadba o bezpieczeństwo konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Chiny i spory kryptowalutowe

Mimo że Chiny nałożyły techniczny zakaz używania kryptowalut, istnieje tam system prawny…

Teksas sprawdza rezerwy giełd

Miniony tydzień był dość interesujący dla branży kryptowalut i rezerwy giełd, gdyż…

Musk przejmuje Twitter. Czy za dostęp premium będziemy płacić w Dogecoin?

Czy na Twitterze za rządów Muska będziemy płacić w Dogecoin? Jaki odsetek Amerykanów postrzega kryptowaluty jako przyszłość finansów? Dlaczego Singapur nie może zająć konkretnego stanowiska w sprawie giełd? O tym mówimy w artykule z serii “Krypto Wiadomości”!

Były dyrektor Coinbase skazany

Po wcześniejszym przyznaniu się do winy, były menedżer produktu Coinbase, Ishan Wahi,…