OpenAI
OpenAI

CEO OpenAI, Sam Altman, rozmawiał z urzędnikami europejskimi w Brukseli, ostrzegając przed konsekwencjami nadmiernego regulowania branży AI. W którym kierunku zmierzają rozmowy? Czy prawo może zaszkodzić, czy pomóc sztucznej inteligencji? O tym piszemy poniżej!

OpenAI kontra globalne regulacje

Od czasu udostępnienia chatbota opartego na sztucznej inteligencji (AI) ChatGPT do użytku publicznego w listopadzie 2022 roku, jego macierzysta spółka OpenAI walczy z regulatorami na całym świecie. Jeszcze w tym tygodniu Sam Altman rozmawiał z urzędnikami w Brukseli na temat ich nadchodzącej Ustawy w stosunku do której ma mieszane uczucia.

Czy regulacja może być problemem dla OpenAI?

Altman szczególnie podkreślił, że regulacje muszą być precyzyjne, gdyż każde odstępstwo może doprowadzić do nieświadomego łamania przepisów przez projekt. CEO podkreśla, że będzie starać dostosować się swoją technologię do prawa, jednak jeżeli będzie to wyjątkowo utrudnione, bądź niemożliwe, to przestanie działać na terenie UE.

Ustawa o AI w UE uderza także w Google

Sundar Pichai, CEO Google, również odwiedził europejskie stolice w tym tygodniu, aby rozmawiać z regulatorami odnośnie tworzonej przez nich “bariery” dla regulacji AI. Według przedstawicieli na spotkaniach, Pichai nalegał na regulacje, które nie hamują innowacji. Ustawa o AI, która ma zostać sfinalizowana w przyszłym roku, będzie jednym z najważniejszych pakietów regulacji dla technologii AI na świecie. Początkowo ustawodawstwo było tworzone, aby radzić sobie z konkretnymi, wysokiego ryzyka przypadkami użycia AI. Jednak po boomie na popularność i dostępność, dodano dodatkowe zasady, takie jak “modele podstawowe”. Jak to ma działać? Przykładowo platformy takie jak ChatGPT będą odpowiedzialne za użycie swoich aplikacji, nawet jeśli nie mają nad nimi kontroli. Dodatkowo firmy będą musiały publikować podsumowania chronionych prawem autorskim materiałów używanych do szkolenia AI, a technologia będzie podlegać kategoryzacji w oparciu o ryzyko, jakie stanowią dla społeczeństwa, które będzie ustalane przez decydentów.

Przeciwdziałanie nadmiernej regulacji

Podczas gdy firmy z branży zgadzają się, że pewna regulacja jest konieczna, menedżerowie wyraźnie przeciwstawiają się nadmiernym procedurom. Tydzień przed spotkaniami z europejskimi liderami, Altman zeznawał przed Kongresem Stanów Zjednoczonych w tym, co zostało okrzyknięte “historycznym” przesłuchaniem. CEO OpenAI i inni liderzy branży przedstawili swoje argumenty urzędnikom amerykańskim na temat regulacji rządowych technologii. W którym kierunku to zmierza? Dowiemy się niebawem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dlaczego upadek FTX nie wykończył branży kryptowalut?

Czy Bitcoin wróci do swojego All Time High (63 tys. dolarów) już w 2023 roku? Jak Kongres USA forsuje ustawę o branży kryptowalut? Dlaczego pomimo straty ponad 20 mln dolarów na krypto-inwestycjach największy fundusz na świecie nadal wierzy w projekty blockchainowe?

Parlament UE zatwierdza regulacje MiCA

Prawodawcy UE dali ostateczne zatwierdzenie regulacjom dotyczącym kryptowalut MiCA. Parlament Unii Europejskiej…

Binance włącza ChatGPT do Web3 Academy

Binance wypuściło nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji nazwane “Binance Sensei”, które…

Chiny i spory kryptowalutowe

Mimo że Chiny nałożyły techniczny zakaz używania kryptowalut, istnieje tam system prawny…