CEO OpenAI, Sam Altman, rozmawiał z urzędnikami europejskimi w Brukseli, ostrzegając przed konsekwencjami nadmiernego regulowania branży AI. W którym kierunku zmierzają rozmowy? Czy prawo może zaszkodzić, czy pomóc sztucznej inteligencji? O tym piszemy poniżej!
Spis treści
OpenAI kontra globalne regulacje
Od czasu udostępnienia chatbota opartego na sztucznej inteligencji (AI) ChatGPT do użytku publicznego w listopadzie 2022 roku, jego macierzysta spółka OpenAI walczy z regulatorami na całym świecie. Jeszcze w tym tygodniu Sam Altman rozmawiał z urzędnikami w Brukseli na temat ich nadchodzącej Ustawy w stosunku do której ma mieszane uczucia.
Czy regulacja może być problemem dla OpenAI?
Altman szczególnie podkreślił, że regulacje muszą być precyzyjne, gdyż każde odstępstwo może doprowadzić do nieświadomego łamania przepisów przez projekt. CEO podkreśla, że będzie starać dostosować się swoją technologię do prawa, jednak jeżeli będzie to wyjątkowo utrudnione, bądź niemożliwe, to przestanie działać na terenie UE.
Ustawa o AI w UE uderza także w Google
Sundar Pichai, CEO Google, również odwiedził europejskie stolice w tym tygodniu, aby rozmawiać z regulatorami odnośnie tworzonej przez nich “bariery” dla regulacji AI. Według przedstawicieli na spotkaniach, Pichai nalegał na regulacje, które nie hamują innowacji. Ustawa o AI, która ma zostać sfinalizowana w przyszłym roku, będzie jednym z najważniejszych pakietów regulacji dla technologii AI na świecie. Początkowo ustawodawstwo było tworzone, aby radzić sobie z konkretnymi, wysokiego ryzyka przypadkami użycia AI. Jednak po boomie na popularność i dostępność, dodano dodatkowe zasady, takie jak “modele podstawowe”. Jak to ma działać? Przykładowo platformy takie jak ChatGPT będą odpowiedzialne za użycie swoich aplikacji, nawet jeśli nie mają nad nimi kontroli. Dodatkowo firmy będą musiały publikować podsumowania chronionych prawem autorskim materiałów używanych do szkolenia AI, a technologia będzie podlegać kategoryzacji w oparciu o ryzyko, jakie stanowią dla społeczeństwa, które będzie ustalane przez decydentów.
Przeciwdziałanie nadmiernej regulacji
Podczas gdy firmy z branży zgadzają się, że pewna regulacja jest konieczna, menedżerowie wyraźnie przeciwstawiają się nadmiernym procedurom. Tydzień przed spotkaniami z europejskimi liderami, Altman zeznawał przed Kongresem Stanów Zjednoczonych w tym, co zostało okrzyknięte “historycznym” przesłuchaniem. CEO OpenAI i inni liderzy branży przedstawili swoje argumenty urzędnikom amerykańskim na temat regulacji rządowych technologii. W którym kierunku to zmierza? Dowiemy się niebawem!