Alameda
Alameda

Giełda kryptowalut OKX przekazała około 60 milionów dolarów do portfeli związanych z upadłym funduszem hedgingowym Alameda Research. Środki zostały rozłożone na 16 oddzielnych transakcji i obejmowały około 337,9 miliona tokenów Mask Network (MASK) (o wartości 1,3 miliona dolarów) oraz 57,77 miliona dolarów wartości stablecoina Tether (USDT). Zgodnie z badaniem Arkham Intelligence, Alameda Research obecnie posiada ponad 284 miliony dolarów wartości aktywów w swoich portfelach kryptowalut. Największe z nich to USDT, BitDAO (BIT), Ether (ETH) i Stargate Finance (STG).

Alameda i wierzyciele 

Fundusze mogły być częścią wysiłku na rzecz spłaty klientów spółki-siostry Alameda – FTX. Jak pamiętacie, 30 marca OKX poinformowało o planach zwrotu około 157 milionów dolarów, które posiadało w imieniu FTX i Alameda. Giełda kryptowalut zamroziła te środki w listopadzie w celu ich ochrony. Według tego samego ogłoszenia, FTX złożyło 30 marca wniosek o zmuszenie OKX do przekazania środków na rzecz spłaty wierzycieli, co OKX “przyjęło z zadowoleniem”. Po ogłoszeniu upadłości i przejęciu przez nowe zarządy, FTX i Alameda aktywnie starają się odzyskać środki od firm, którym wcześniej przekazywały krypto. Warto w tym miejscu wspomnieć, że 23 marca FTX zawarło ugodę z funduszem hedgingowym Modulo Capital, co pozwoliło mu odzyskać 460 milionów dolarów wcześniej zainwestowanych w ten właśnie fundusz. Dodatkowo – 4 maja FTX złożyło wniosek o odzyskanie 4 miliardów dolarów, które rzekomo pożyczyło bankrutującej firmie udzielającej pożyczek na kryptowaluty, Genesis Global.

Bankman Fried nie przyznaje się do winy 

Grupa FTX i około 130 spółek z nią związanych, w tym Alameda Research, ogłosiły upadłość w listopadzie po kryzysie płynności na giełdzie kryptowalut. Była dyrektor generalna Alameda Research, Caroline Ellison, została oskarżona o oszustwo za rzekome zmowy z byłym dyrektorem generalnym FTX, Sam’em Bankman-Friedem, w celu przywłaszczenia sobie środków klientów FTX. Ellison przyznała się do zarzutów 22 grudnia. Bankman-Fried natomiast nie przyznał się do winy i stara się o odrzucenie niektórych zarzutów przeciwko sobie.

Odbudowa zaufania w branży kryptowalut

Upadek FTX i skandal związany z oszustwami wpłynęły negatywnie na zaufanie do branży kryptowalut. Zarówno FTX, jak i Alameda Research, podejmują jednak kroki w celu odzyskania utraconych środków oraz naprawy swojego wizerunku w oczach inwestorów. W międzyczasie, nadzór regulacyjny nad giełdami kryptowalut na świecie zaostrza się, co ma na celu zmniejszenie ryzyka oszustw i zwiększenie ochrony klientów. Władze regulacyjne, takie jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) czy europejski Urząd Nadzoru Bankowego, coraz częściej analizują działalność giełd kryptowalut i wprowadzają regulacje mające na celu poprawę standardów bezpieczeństwa.

Przyszłość Alameda Research i FTX

Pomimo trudności związanych z upadłością i oskarżeniami o oszustwa, zarówno Alameda Research, jak i FTX, dążą do odzyskania swojej pozycji na rynku kryptowalut. Dzięki wysiłkom w zakresie odzyskiwania utraconych środków oraz współpracy z organami regulacyjnymi, obie firmy mają szansę na odbudowę zaufania inwestorów i powrót do funkcjonowania na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Coinbase pozostaje w USA

Brian Armstrong, współzałożyciel i CEO Coinbase, największej amerykańskiej giełdy kryptowalutowej, zapewnił, że…

Coinbase walczy o swoje prawa

Coinbase walczy o jasność regulacji dotyczącej handlu kryptowalami. Obecnie ta walka zyskała…

KuCoin składa wyjaśnienia

Giełda kryptowalut KuCoin potwierdziła, że adres portfela, który jest odpowiedzialny za uruchamianie…

Dlaczego Pepe Coin rośnie?

Pepe Coin, to memecoin, który zyskał na popularności w branży kryptowalut i…