Neuralink
Neuralink

Urządzenie Neuralink zaprojektowane jest do wszczepienia chirurgicznego i jak twierdzi CEO Elon Musk, ostatecznie będzie oferowane szerokiej publiczności. W którym kierunku to zmierza?

Startup Elona Muska, Neuralink, zajmujący się interfejsem mózg-komputer (BCI) otrzymał zgodę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) na przeprowadzenie pewnego rodzaju badań  na człowieku. Na tym etapie nie jest jasne, do jakiego rodzaju badań odnosi się tweet Neuralink – jedyną inną informacją było, że firma jeszcze nie przyjmuje kandydatów na badania. Neuralink nie uzyskał zgody FDA na badania na ludziach na początku 2022 roku ze względu na kilka obaw związanych z bezpieczeństwem, które firma podobno próbowała rozwiązać. Wygląda na to, że FDA zmieniło zdanie, co wskazuje, że te obawy zostały rozwiązane, a firma powinna wznowić projekt. 

Co to jest BCI?

Opisując funkcję BCI, Elon Musk stwierdził, że urządzenie to pomoże w leczeniu niektórych problemów medycznych i ruchowych – m.in. w leczenia wielu schorzeń, takich jak padaczka. Zapewnia też usługi poprawiające jakość życia dla osób niepełnosprawnych np. możliwość sterowania kursorem myszy za pomocą ruchu oka lub myśli. Musk powiedział również, że urządzenie będzie rozwijane dla użytku przez szeroką publiczność jako uniwersalny BCI, który pozwala ludziom na interakcję z maszynami za pomocą myśli i chroni nas przed zastąpieniem przez maszyny.

Do tej pory Neuralink miał zgodę tylko na przeprowadzanie testów na zwierzętach laboratoryjnych, takich jak małpy i świnie. Firma niedawno stanęła w obliczu federalnego śledztwa dotyczącego domniemanego złego traktowania zwierząt; jednak Neuralink zaprzeczył jakimkolwiek zarzutom, a sprawa ucichła. Musk zaproponował również, że BCI pozwoliłoby ludziom obsługiwać smartfony szybciej myślą, niż mogliby to zrobić kciukami. Niedawne badania z Uniwersytetu w Teksasie wykazały, że systemy AI podobne do ChatGPT już teraz mogą być szkolone do interpretowania fal mózgowych w ograniczonym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Stablecoin w walucie hongkońskiej – alternatywa dla USDT i USDC: analiza

Hongkong, który niedawno otworzył swoje drzwi dla branży kryptowalut, nie traci czasu.…

Fireblocks poszerza Wsparcie dla Amazon Web Services, Google Cloud Platform, Alibaba Cloud

Fireblocks, gigant w zakresie infrastruktury kryptograficznej, ogłosił, że rozpoczął oferowanie wsparcia dla…

Tether zaczyna wydobywać BTC

Rozszerzając swoje działania w kierunku wydobycia kryptowalut, Tether podkreśla możliwość Urugwaju do…

Senatorowie USA krytykują Zuckerberga z Meta za “wyciek” modelu AI LLaMA

Senatorowie byli niezadowoleni z pozornej ochrony przed oszustwami i cyberprzestępczością w modelu…