Wiceprezes ds. Produktu MUFG, Tatsuya Saito, uważa, że Japonia może stać się globalnym centrum emisji stablecoinów. Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) – największa instytucja finansowa w Japonii – rozważa wydawanie globalnych stablecoinów za pośrednictwem swojej platformy blockchain. Bank wcześniej ujawnił plany wprowadzenia takich tokenów powiązanych z wartością jena japońskiego.
Spis treści
Działanie MUFG
Nowa Krypto-Koncepcja MUFG prowadzi rozmowy z liderami branży i innymi firmami na temat wybijania stablecoinów powiązanych z walutami zagranicznymi, takimi jak dolar amerykański. Aby to zrobić, zamierza skorzystać z platformy blockchain Progmat, powiedział wiceprezes ds. Produktu Tatsuya Saito. Dyrektor dodał, że potencjalnymi partnerami w tym przedsięwzięciu jest kilka lokalnych instytucji finansowych, firm rozrywkowych oraz innych firm niefinansowych. Zapytania pochodzą również od organizacji zagranicznych, co oznacza, że Japonia mogłaby stać się globalnym hubem dla stablecoinów, jak to widzi Saito.
Rynek azjatycki, a rynek stablecoinów
Takie produkty finansowe były przedmiotem zwiększonej kontroli w tym azjatyckim kraju, zwłaszcza po upadku algorytmicznego stablecoina UST w zeszłym roku, który spowodował straty inwestorów na wielomiliardowym poziomie. Japońskie władze uznają stablecoiny za pieniądz cyfrowy, ale stwierdziły, że mogą być one wydawane tylko przez licencjonowane banki, agencje przekazów pieniężnych lub firmy zarządzające funduszami. Saito pochwalił niedawno wprowadzone ustawodawstwo, utrzymując, że mogłoby ono przynieść dodatkową ochronę konsumentów:
“Wydawcy i użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie korzystając ze stablecoinów.”
Rząd Japonii, pod kierownictwem premiera Fumio Kishida, umożliwił lokalnej branży krypto rozwój poprzez wprowadzenie korzystnych zasad. Zatwierdził politykę, która powinna przyspieszyć sektor Web3 w kraju.
Lobby podatkowe w sprawie stablecoinów
Dodatkowo, czołowe grupy lobbystyczne podniosły swoje głosy w kwestii opodatkowania krypto, nalegając, aby organ rządzący obniżył stawki. Jeśli ich życzenie zostanie zatwierdzone, firmy krajowe będą zwolnione z płacenia podatków od zysków papierowych na posiadaniu kryptowalut, jeżeli posiadają je w celach innych niż krótkoterminowe transakcje. Eksperci twierdzą, że taki stablecoin mógłby pozwolić podmiotowi na rozwinięcie swojej sieci płatności poprzez natychmiastowe rozliczanie transakcji papierów wartościowych. Takie procedury pieniężne są obecnie dość kosztowne i mogą zająć kilka dni do finalizacji.