• Jakie wartości łączą piłkę nożną z kryptowalutami?
  • Które tokeny dadzą najwięcej zarobić na Mistrzostwa Świata w Katarze?
  • Dlaczego przegrana Argentyny z Arabią Saudyjską zabolała kryptowaluciarzy?

Ten artykuł z serii Krypto Wiadomości będzie nietypowy, bo centralnym jego punktem będą… Mistrzostwa Świata w Katarze! Tak, dobrze usłyszeliście – również w tym bliskowschodnim kraju dzieje się sporo, jeżeli chodzi o kryptowaluty. W kolejnym artykule z serii Krypto Wiadomości przedstawiamy pięć najciekawszych newsów, które przy okazji Mundialu powinny dotrzeć do wszystkich osób zainteresowanych branżą walut wirtualnych.

Kanał KryptowalutyPL: Te Kryptowaluty Wzbogacą Cię na Mistrzostwach Świata w Katarze! Wiadomości Ze Świata Kryptowalut #21

Mistrzostwa Świata w Katarze wspierają adopcję kryptowalut

Jak zapewne wiecie, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to jedno z największych wydarzeń sportowych na całym globie. Liczby mówią same za siebie – finał tego turnieju w 2018 roku oglądało ponad 1 miliard widzów, a każda gra przyciągała średnio 200 (dwustu)-milionową widownię. To ogromny rynek do zagospodarowania przez największych graczy kryptowalutowych, co doskonale rozumie zarejestrowana w Singapurze i globalnie jedna z największych giełda Crypto.com, która jest oficjalnym sponsorem tegorocznych rozgrywek.

Zarządzający platformą postrzegają udział Crypto.com w Mundialu jako szansę, aby nie tylko zwiększyć poziom adopcji kryptowalut na globalnym rynku, ale także zwiększyć rozpoznawalność i podbić cenę swojego tokena Cronos. “To partnerstwo przyniesie niesamowity poziom ekspozycji całego sektora kryptowalutowego dla bardzo zróżnicowanej grupy klientów. Naszym zdaniem kluczowa w tej chwili jest popularyzacja branży i odbudowanie jej wizerunku w świetle ostatnich wydarzeń z FTX i trwającym rynkiem niedźwiedzia”, skomentowali przedstawiciele Crypto.com.

Jednocześnie warto pamiętać, że FTX przykuł też wzmożoną uwagę do kondycji innych scentralizowanych giełd kryptowalutowych. Pod obserwacją znalazła się również Crypto.com, która w ciągu 1,5 (półtora) roku zwolniła ponad 2 tys. pracowników. Podejrzenia wzbudziło także przeniesienie monet Ethereum wartych ok. 400 milionów dolarów na “niewłaściwy adres”. Dyrektor zarządzający Binance, Zhao Changpeng ostrzegał wówczas, że to “wyraźna oznaka problemów giełdy”.

Dwie trzecie krypto-inwestorów handluje fan tokenami

Czy zastanawialiście się kiedyś, ilu uczestników rynku krypto interesuje się piłką nożną? Może i jest to nietypowe pytanie, ale je zadała inwestorom giełda KuCoin. W swoim najnowszym badaniu “When Crypto Meets Football” KuCoin pokazuje, że właśnie piłka nożna jest najpopularniejszym sportem wśród kryptowaluciarzy, a tokenami klubów sportowych handluje prawie połowa spośród 70 proc. inwestorów oglądających tegoroczne Mistrzostwa Świata w Katarze.

Raport KuCoin opiera się na odpowiedziach ponad 28 tys. inwestorów kryptowalutowych i pokazuje, w jaki sposób łączą oni świat Web3 ze swoim zamiłowaniem do sportu. Dla jednej czwartej bowiem to właśnie piłka jest numerem 1. Wspólnota, praca zespołowa, pasja i dostępność dla wszystkich – według respondentów te cechy są wspólnymi wartościami dla kryptowalut i futbolu.

Co istotne, Mundial w Katarze jest w tym roku najchętniej wybieranym wydarzeniem sportowym ankietowanych, bo ogląda je przeszło 70 proc. osób. Ciekawe, że Europa, Ameryka Łacińska, Bliski Wschód, Afryka i Azja Południowo-Wschodnia to regiony, w których pasje do kryptowalut i piłki nożnej się łączą. Natomiast Francja, Hiszpania, Wietnam, Niemcy i Brazylia mają największy udział fanów piłki nożnej wśród inwestorów kryptowalutowych.

Pamiętajmy również o tzw. fan tokenach, czyli cyfrowych monetach emitowanych przez poszczególne kluby, które znalazły swój sposób na interakcję z fanami za pośrednictwem blockchaina. Sprzedaż tych tokenów bardzo przyspieszyła w ostatnim czasie – z prawie 2 miliardów dolarów w kwietniu tego roku do prawie 7 miliardów dolarów w listopadzie. Łączny wolumen sprzedaży przekroczył zaś granicę 175 miliardów dolarów.

Blisko połowa (48 proc.) badanych inwestorów jest zainteresowana handlem tokenami drużyn podczas Mistrzostw Świata w Katarze. Badania KuCoin dowodzą także, że Mundial w Katarze napędzi popularność innych tokenów sportowych – 28 proc. fanów wyraża zainteresowanie tymi inwestycjami w najbliższej przyszłości.

Reprezentacje narodowe z własnymi tokenami

I jeszcze pozostajemy w temacie fan tokenów, ponieważ na przykładzie konkretnych drużyn i projektów chcemy pokazać, jak ten rynek przeżywa wszystkie wydarzenia na Mistrzostwach Świata w Katarze. A jako przykład potraktujemy pierwsze mundialowe zaskoczenie, czyli wygrany mecz Arabii Saudyjskiej z Argentyną.

Tegoroczne rozgrywki to pierwszy duży turniej piłkarski, na którym uruchomione zostały kryptowaluty sygnowane markami krajowych reprezentacji. Argentyński token ARG funkcjonuje na platformie Socios od maja 2021 roku. Dotkliwa dla drużyny Messiego porażka spowodowała spadek ceny tokena o 36 proc. – z 7 dolarów i 56 centów do blisko 4 dolarów 80 centów. W tym samym czasie wartość tematycznej kolekcji NFT “The Saudis” wzrosła o ponad 380 proc.

Sportowe tokeny są szczególnie popularne wśród uczestników rynku m.in. dzięki kryptowalucie Chiliz, która zasila Socios.com – największą platformę do tworzenia tokenów kibica, z której korzystają takie kluby jak Manchester City, Paris Saint-Germain, Arsenal, Milan i Barcelona, a także reprezentacje Argentyny, Włoch i Portugalii. Cena tej monety zwiększyła się o 39 proc. w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie największej sportowej imprezy na świecie.

Mistrzostwa Świata w Katarze dadzą zarobić na altcoinach

Koniec poprzedniego newsa nieprzypadkowo nawiązuje do kryptowaluty Chiliz. Ten token bowiem, zdaniem analityków serwisu BeInCrypto.com, powinien przynieść pokaźne zyski traderom grającym pod wydarzenia takie jak właśnie Mistrzostwa Świata w Katarze. Poświęćmy zatem chwilę na przedstawienie wyników analizy technicznej dla projektów kryptowalutowych, które mogą najbardziej zyskać na tegorocznym Mundialu.

Od 25 sierpnia cena Chiliz porusza się wewnątrz wznoszącego się klina. 9 listopada cena odbiła się od linii wsparcia i następnego dnia utworzyła byczą świecę. Cały ruch od czerwcowych dołków wygląda jak zakończony byczy impuls, po którym następuje nieregularna płaska korekta. Jeśli szacunki się sprawdzą, cena Chiliz ponownie przetestuje obszar oporu na poziomie 28 centów i się wyłamie.

Duży potencjał analitycy kreślą również dla wspomnianego już wcześniej tokena Cronos giełdy Crypto.com. Jego cena stale zniżkowała od osiągnięcia wysokiego poziomu 16 centów w dniu 1 sierpnia. Cronos początkowo odbił się powyżej obszaru wsparcia strefy horyzontalnej na poziomie 10 centów, ale 9 listopada się z niego zerwał. Pięć dni później jego cena osiągnęła kolejny dołek w okolicach 5 centów. Dlatego o byczym trendzie na Cronos będzie można mówić dopiero po odzyskaniu obszaru 10 centów.

I ostatni projekt, na który warto zwrócić uwagę z okazji Mistrzostw Świata, to The World Cup Inu – oparty na blockchainie Ethereum pierwszy tematyczny token poświęcony wyłącznie tegorocznemu Mundialowi, który ma również platformę bukmacherską popartą przez znane osobowości.

W tej chwili para World Cup Inu / ETH osuwa się wewnątrz opadającego kanału równoległego od 16 października. Takie kanały zazwyczaj zawierają ruchy korekcyjne, co oznacza, że WCI oczekuje na wybicie. Obecnie token próbuje poruszać się powyżej środka kanału. Jeśli to się uda, to szanse na wybicie będą większe. Natomiast ewentualny spadek poniżej linii wsparcia kanału unieważni hipotezę byczego trendu w najbliższym czasie.

Uwaga na krypto-oszustwa i fałszywe zakłady

Duże wydarzenia sportowe to oczywiście niezapomniane chwile radości dla kibiców. Ale również pożywka dla oszustów, którzy wykorzystują uśpioną czujność rozemocjonowanych ludzi. Dlatego zostawiliśmy tę informację na koniec, aby Was ostrzec przed nieuczciwymi praktykami.

A zrobimy to z pomocą firmy Kaspersky zajmującej się cyberbezpieczeństwem, którą możecie kojarzyć m.in. za sprawą popularnego oprogramowania antywirusowego. Z okazji Mundialu w Katarze przygotowała ona listę pięciu największych oszustw czyhających na kibiców. Wśród potencjalnych zagrożeń znalazły się również scamy kryptowalutowe i te związane z NFT.

Oszuści podszywają się pod brokerów kryptowalut albo doradców, proponując kibicom zawarcie zakładu na mecz z możliwością wygrania kryptowalut czy tokenów NFT. Proszą też użytkowników o podanie danych uwierzytelniających do portfela kryptowalutowego, tak aby nagroda została przelana bezpośrednio użytkownikowi. Mowa tu m.in. o adresie prywatnym, czyli cyfrowym kluczu, który otwiera dostęp do zasobów inwestora. Oczywiście na portfel nie trafi żadne kryptowaluta, a scamerzy wyczyszczą portfel ze wszelkich aktywów po uzyskaniu danych dostępowych.

“Kolejnym schematem jest oszustwo inwestycyjne. Naciągacze tworzą prawdziwe monety na blockchainie i przekonują użytkownika do zainwestowania w nie, obiecując ogromne wzrosty tejże waluty w krótkim czasie. W rzeczywistości za tymi projektami nie stoi żadna wartość, a inwestorzy wydają pieniądze na coś, co nie ma przyszłości”, ostrzegają eksperci Kaspersky.

Dlatego prosimy Was – bądźcie czujni w internecie i stosujcie strategię ograniczonego zaufania zarówno do wszystkiego, co wydaje się znane, a szczególnie do tego, czego wcześniej nie widzieliście. Sprawdzajcie linki przed kliknięciem w nie i nie korzystajcie z usług podejrzanych firm.

You May Also Like

Demokraci krytykują ustawę o stablecoinach

Demokraci krytykują projekt ustawy o stablecoinach, który został opublikowany przez Komitet Finansów…

Czy prawnik reprezentujący posiadaczy XRP pozamiata SEC?

Prawnicy włączają się do dyskusji na temat tego, czy XRP powinien być…

Changpeng “CZ” Zhao wśród najbogatszych

Według listy najbogatszych ludzi Bloomberga, dyrektor generalny Binance Changpeng “CZ” Zhao powinien…

Dogecoin się umacnia

Dogecoin to kryptowaluta, która powstała w 2013 roku jako żartobliwy projekt. Miał…