Liechtenstein
Liechtenstein

Daniel Risch, Premier Liechtenstein, zasugerował, że Bitcoin może odgrywać coraz większą rolę w opłacaniu usług rządowych w kraju.

Liechtenstein otwiera się na Bitcoina

Premier i jednocześnie minister finansów Liechtensteinu, Daniel Risch, ogłosił plany akceptacji Bitcoina jako środka płatniczego za usługi rządowe. Mikronacja europejska kontynuuje tym samym swoje zainteresowanie technologią blockchain. Risch stwierdził, że “opcja płatności za pomocą Bitcoina nadchodzi”, choć nie podał konkretnej ramy czasowej. Księstwo prawdopodobnie nie będzie gromadzić Bitcoina, lecz zamieni otrzymane środki na franki szwajcarskie – walutę narodową. Szybka wymiana na walutę fiducjarną pozwala uniknąć zmienności kryptowaluty.

Regulacje unijne a Liechntenstein

Mimo że Liechtenstein nie należy do Unii Europejskiej, jest częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co oznacza, że unijne przepisy dotyczące rynków aktywów kryptowalutowych (MiCA) mogą obowiązywać w kraju. Jasność regulacyjna może przyciągnąć więcej firm związanych z kryptowalutami do regionu. Podobnie jak Gibraltar czy Wyspa Man, Liechtenstein staje się małym, ale prężnie rozwijającym się centrum kryptowalutowym w Europie. Uchwalona w 2019 roku ustawa o blockchainie zapewniła jasne przepisy dotyczące kryptowalut, co skłoniło wiele firm do uruchomienia swojej działalności w tym kraju.

Inne inicjatywy związane z kryptowalutami w regionie

Liechtenstein podąża śladem sąsiednich szwajcarskich miast Zug i Lugano, które akceptują Bitcoina w ramach opłacania niektórych podatków i usług publicznych. Również niektórzy detalisci, jak na przykład McDonald’s, przyjmują BTC jako formę płatności. Premier Risch jednak wyraził ostrożność w kwestii inwestowania w Bitcoina i inne kryptowaluty. Uznał, że są one zbyt ryzykowne dla wielomiliardowego skarbu państwa, jednak w przyszłości sytuacja może ulec zmianie. Liechtenstein dołącza tym samym do rosnącego grona mniejszych państw, które otwierają się na kryptowaluty i technologię blockchain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Ulepszenie Shanghai na Ethereum

Nagrody dla stakerów po ulepszeniu Shanghai na Ethereum umożliwiają łatwiejsze wykrywanie podejrzanych…

Zarabianie w krypto na GTA

Model ,,Play To Earn” nie jest już postrzegany jako efektywny model biznesowy…

Digital Currency Group zamyka TradeBlock

TradeBlock – oddział zajmujący się wykonaniem transakcji i głównym brokerage’em w ramach…

Nie każdy wieloryb jest zwycięzcą – ten stracił 147 tys dolarów na ETH na memecoinach

Tajemniczy wieloryb brał również udział w kontrowersyjnym projekcie PSYOP. Przestrzeń kryptowalut pełna…