AI
AI

Niemieccy naukowcy odkryli, że uruchomienie ChatGPT miało znaczący wpływ na kryptowaluty związane z sztuczną inteligencją (AI), pomimo ogólnego trendu spadkowego na rynku. Takie informacje pochodzą od naukowców z Blockchain Research Lab w Hamburgu.

Rozwój ChatGPT a rynek kryptowalut

Uruchomiona w listopadzie 2022 roku platforma ChatGPT szybko stała się jedną z najszybciej rosnących platform internetowych w historii, przekraczając 1 milion użytkowników dziennie (w zaledwie pięć dni) i osiągając pułap 100 milionów użytkowników miesięcznie do stycznia 2023. Na dzień dzisiejszy, czerwiec 2023, trudno jest dokładnie określić, ilu użytkowników miesięcznie korzysta z aplikacji – OpenAI nie ujawniło oficjalnych statystyk użytkowników – ale niektóre raporty sugerują, że liczba ta może wynosić nawet 1 miliard. Popularność aplikacji miała oczywiście wpływ na wszystko co związane z AI, w tym kryptowaluty. Według badaczy:

,,Wprowadzenie ChatGPT miało znaczący wpływ na wyniki kryptowalut powiązanych z AI, pomimo ogólnie spadkowego nastroju na rynku i ostrożności inwestorów. Korzystając z syntetycznej metody różnic stwierdziliśmy, że średni wzrost cen wyniósł co najmniej 10,7% (35,5%) w ciągu jednego (dwóch) miesięcy po uruchomieniu. Przy czym 10,7% i 35,5% to dolna granica wzrostu cen w ciągu jednego i dwóch miesięcy, a górna granica wzrosła odpowiednio do 15,6% i 41,3%”

AI i kryptowaluty – nowe możliwości inwestycyjne

Badanie wskazuje, że takie czynniki jak media, marketingowy hype i publiczne sentymenty doprowadziły do wzrostu krypto. 

,,inwestorzy postrzegają kryptowaluty związane z AI jako posiadające zwiększony potencjał lub wartość po uruchomieniu”

Według badania, te czynniki mogły przyczynić się do przesunięcia finansowania przez inwestorów instytucjonalnych w stronę dużych projektów technologicznych związanych z AI. Naukowcy sugerują, że może to skłonić inwestorów detalicznych do inwestowania w kryptowaluty bezpośrednio i pośrednio związane z przestrzenią AI.

ChatGPT i AI a świadomość inwestorów

Naukowcy spekulują również, że możliwości ChatGPT jako narzędzia edukacyjnego mogły wpłynąć na rozprzestrzenianie się informacji na rynku kryptowalut, wyposażając inwestorów detalicznych w zdolność przyswajania złożonych i technicznych koncepcji, co sprawia, że decyzje inwestycyjne są podejmowane bardziej świadomie. Kryptowaluty niepowiązane z AI kontynuowały trend boczny w tym samym okresie, kończąc spadek, który rozpoczął się w drugim kwartale 2022 roku. Na dzień dzisiejszy nastroje są mizerne, a wyszukiwania “krypto” w Google spadły do najniższego poziomu od 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Oszust kryptowalutowy zatrzymany!

Hiszpańskie władze zatrzymały osobę podejrzaną o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. To…

Czy giełda Gemini podbije Azję?

Gemini zapowiada duże plany finansowe, które zostaną skierowane na Azję z indyjskim…

SEC ponownie o kryptowalutach?

Amerykański regulator – Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) – zdecydował się…

Czy twórca bitcoina ma dostać Nobla? Krypto Wiadomości 10-16.10.2022

Czy hossa na rynku bitcoina zacznie się jeszcze w tym roku? Jakie perfumy kupimy za dogecoiny? Czy twórca bitcoina otrzyma Nagrodę Nobla z ekonomii? O tym piszemy w serii “Krypto Wiadomości” z 10-16 października 2022 roku.