• Czy hossa na rynku bitcoina zacznie się jeszcze w tym roku?
  • Które perfumy kupimy za dogecoiny?
  • Czy twórca bitcoina otrzyma Nagrodę Nobla?

W serii “Krypto Wiadomości” krótko omawiamy najważniejsze informacje ze świata kryptowalut z perspektywy jednego tygodnia. Tym razem bierzemy pod lupę okres 10-16 października 2022 roku.

Źródło: Kanał “KryptowalutyPL” na YouTube.

TOP 3 kryptowaluty

Zanim przejdziemy do 5 wybranych “Krypto Wiadomości”, spójrzmy na kondycję największych projektów kryptowalutowych. W ujęciu tygodniowym bitcoin zaliczył tąpnięcie na poziomie 1,2 proc. – 17 października rano cena jednego BTC wynosiła 95,5 tys. zł.

Krypto Wiadomości
Źródło: CoinMarketCap.com.

Podobnie zachował się ethereum – jego wartość spadła o 1 proc., kształtując cenę jednego ETH w okolicach 6,5 tys. zł.

Źródło: CoinMarketCap.com.

Na minusie jest także binance coin, dla którego tydzień zakończył się blisko 2-procentowym spadkiem do 1,35 tys. zł.

Krypto Wiadomości
Źródło: CoinMarketCap.com.

Kryptowaluty listowane na Kryptowaluty.pl

A teraz popatrzmy na wykres bąbelkowy, który prezentuje ruchy cenowe wszystkich kryptowalut, które znajdują się w ofercie kantoru Kryptowaluty.pl. Jak widzimy, sytuacja jest zupełnie odwrotna od tej sprzed tygodnia, kiedy wszystkie 21 coinów i tokenów świeciły na zielono.

Krypto Wiadomości
Źródło: Cryptobubbles.net.

Jedynym wygranym poprzedniego tygodnia jest maker, który urósł o ponad 10 proc. do ponad 5 tys. zł. Najgorzej wypadły natomiast ethereum classic (115 zł), cardano (1,83 zł) oraz ripple (2,33 zł). Czas na “Krypto Wiadomości”!

Hossa na bitcoinie jeszcze w tym roku?

Trwającą od niemal roku bessę na rynku kryptowalut może przerwać zakończenie serii podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych (Fed). Wówczas presja spadkowa ryzykownych aktywów powinna się stłumić, a Fed zacznie obniżać stopy procentowe, pobudzając wzrost gospodarczy. Kiedy możemy się tego spodziewać? Eksperci twierdzą, że najpewniej po pierwszym kwartale 2023 roku.

Autorzy serwisu Beincrypto.com podkreślają, że hossę na rynku mogą wywołać również przyspieszona adaptacja walut wirtualnych przez wiodące fintechy, halving bitcoina pod koniec lutego 2024 roku czy utrata zaufania do banków centralnych.
Źródło: Beincrypto.com.

Natomiast inne zdanie ma Phil Konieczny, polski analityk rynku krypto i youtuber. W wywiadzie dla Instytutu Kryptografii powiedział, że pierwsze mocniejsze wzrosty na BTC zobaczymy jeszcze w tym roku. – Zgodnie z 4-letnią cyklicznością bitcoina wychodzi mi na to, że na trzy obliczenia z czterech dołek powinniśmy mieć w ciągu 3-4 tygodni. Biorąc pod uwagę moje obliczenia, które mówią, że bessy są o 11 proc. krótsze, dołek jest już za nami” – dodał.
Źródło: Bitcoin.pl.

Kupić perfumy za dogecoiny

Elon Musk zaprezentował własne perfumy omnigender “Burnt Hair”. Dyrektor zarządzający Tesli i SpaceX poinformował na Twitterze, że klienci będą mogli wykorzystać dogecoiny jako metodę płatności za nowy zapach. W tamtym momencie Boring Company sprzedała już 10 tys. butelek o łącznej wartości jednego miliona dolarów. Firma będzie akceptować płatności za pomocą systemu BitPay, akceptując także transakcje przy użyciu w kryptowaluty shiba inu.
Źródło: Economictimes.com.

Google przychylniej patrzy na kryptowaluty

Google wykorzysta Coinbase Commerce – produkt oferowany przez operatora jednej z największych krypto-giełd – do przyjmowania płatności w kryptowalutach za usługi w chmurze Google Cloud. Wybrani klienci będą mogli skorzystać z oferty od 2023 roku.

Dzięki tej współpracy developerzy mogą uzyskać dostęp do publicznych zbiorów danych blockchain od Google poprzez Cloud Node. Z kolei Coinbase zapewni Google’owi usługi depozytowe i handlowe dla klientów instytucjonalnych za pośrednictwem Coinbase Prime.
Źródło: Bithub.pl.

Nagroda Nobla dla twórcy bitcoina?

Osoby zgromadzone wokół rynku kryptowalut apelują o uhonorowanie Satoshiego Nakamoto, twórcy Bitcoina, Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii. Wśród laureatów do tegorocznego wyróżnienia znalazł się m.in. Ben Bernanke, były prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który w 2008 r. prowadził ostrą politykę luzowania ilościowego (“dodrukowywania” pieniądza) i – zdaniem krytyków – przyczynił się do globalnego kryzysu finansowego.

W tym samym roku Satoshi Nakamoto stworzył wirtualny pieniądz. Gwarantował on brak możliwości przejęcia kontroli ze strony rządów, a także stworzył szansę na “przyjęcie bitcoina jako światowej rezerwy bez konieczności angażowania się w przemoc”. Według społeczności kryptowalut z tych właśnie powodów Nagroda Nobla bardziej należy się twórcy bitcoina.
Źródło: Comparic.pl

Wspólna waluta cyfrowa krajów azjatyckich?

Badacze chińskiego think tanku CASS opracowali koncepcję ogólnoazjatyckiej cyfrowej waluty, która ma na celu zmniejszenie gospodarczej zależności Azji od dolara amerykańskiego. To odpowiedź na wykorzystywanie dolara i kryptowalut jako form rozliczania się przez mieszkańców regionu Azji Południowo-Wschodniej, które zyskały na popularności w czasie słabnących walut lokalnych.
Źródło: Comparic.pl.

You May Also Like

Alibaba Cloud i Avalanche wdrożą Metaverse

Spółka Alibaba Cloud, należąca do chińskiego giganta e-commerce Alibaby, we współpracy z…

Demokraci krytykują ustawę o stablecoinach

Demokraci krytykują projekt ustawy o stablecoinach, który został opublikowany przez Komitet Finansów…

75% transakcji Bitcoin wykorzystuje Taproot

Według danych Glassnode, ponad 75% transakcji Bitcoin on-chain wykorzystuje aktualizację Taproot, co…

Hongkong uznaje kryptowaluty za prawo własności

Sąd w Hongkongu orzekł, że kryptowaluty są własnością, która może być przetrzymywana…