Johannes Steynberg
Johannes Steynberg

Południowoafrykański przestępca i CEO Cornelius – Johannes Steynberg został skazany na karę ponad 3 miliardów dolarów w sprawie oszustwa związanego z Bitcoinem. Steynberg prowadził niezarejestrowany fundusz towarowy, który oszukał wiele osób w zakresie wymiany walut i bitcoinów. Jak doszło do przestępstwa? Jaka jest skala problemu? O tym piszemy poniżej!

Johannes Steynberg – modus operandi

Udział w funduszu był oferowany w formie modelu biznesowego MLM, a Steynberg i jego firma prowadzili go bez rejestracji jako operatora funduszu towarowego (CPO) w CFTC. CEO otrzymał 29,421 BTC od około 23,000 osób z USA i z innych krajów. Wartość zgromadzonych środków przekroczyła 1,7 miliarda dolarów w marcu 2021 roku. Dodatkowo CFTC stwierdziła, że ​​CEO sprzeniewierzył zgromadzone środki.

Orzeczenie w sprawie Johannes’a Steynberg’a

Wyrok wydany przez sędziego Lee Yeakel opiera się na skardze złożonej przeciwko południowoafrykańskiemu CEO w lipcu 2022 roku. Steynberg ma zapłacić karę ponad 3,4 miliarda dolarów, a część z nich zostanie przeznaczona na odszkodowanie oszukanych ofiar, natomiast część zostanie zapłacona jako kara pieniężna. CFTC określa ją jako “najwyższą karę pieniężną nałożoną w jakiejkolwiek sprawie CFTC”, dodając, że jest to również największa sprawa powiązana z kryptowalutami ostatnich lat. Steynberg otrzymał również zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności naruszającej Commodity Exchange Act (CEA) i nie może zarejestrować się w rejestrze CFTC, ani handlować na żadnym rynku regulowanym przez CFTC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Druga tura NFT Donalda Trumpa

Donald Trump wypuszcza na rynek kolejną partię NFT. W ten sposób były…

Chińska Centralna Telewizja o krypto

Programy CCTV docierają do ponad miliarda widzów na terenie kontynentalnych Chin. Co…

Krypto krach 2022: FTX, Terra Luna i Celsius

Stablecoin TerraUSD bez poparcia w żadnym aktywie rezerwowym. Zadłużony po uszy pożyczkodawca kryptowalutowy Celsius. Podejrzane układy spółek-córek FTX i Alameda Research i korzystanie z aktywów cudzych klientów do pokrycia strat. Podsumowujemy kluczowe wydarzenia 2022 roku w branży kryptowalut.

FTX próbuje odzyskać kapitał

FTX podejmuje działania w celu odzyskania kwoty 3,9 mld dolarów od Genesis,…