Gensler
Gensler

Gary Gensler, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), stwierdził, że platformy kryptowalutowe są jedynie pośrednikami w tradingu i muszą przestrzegać przepisów prawnych. W trakcie przesłuchania przed Komisją Usług Finansowych Izby, Gensler potwierdził, że agencja będzie w dalszym ciągu wymagała od lokalnych platform kryptowalutowych przestrzegania surowych przepisów regulacyjnych. Reprezentujący komisję Patrick McHenry argumentował, że zbyt agresywne podejście regulatora może zmusić te firmy do opuszczenia Stanów Zjednoczonych i ograniczyć innowacje. Gensler ponadto stwierdził, że nigdy nie miał cyfrowych aktywów, które określił jako ,,bardzo spekulacyjne”. Warto zauważyć, że na początku swojego mandatu w SEC, Gensler był pozytywnie zainteresowany sektorem kryptowalut, jednak jego stanowisko uległo zmianie.

Gensler w ogniu krytyki

Podczas spotkania 18 kwietnia 2023 r. Gensler został mocno skrytykowany przez Republikanów Izby, którzy zarzucili SEC, że ich działania osłabiają pozycję Stanów Zjednoczonych jako centrum innowacji w dziedzinie kryptowalut. Przewodniczący komisji, Rep. Patrick McHenry, wypowiedział się w tej sprawie, twierdząc:

,,Wasze podejście kieruje innowacje za granicę i zagraża amerykańskiej konkurencyjności”

Uważa on również, że agencja nie powinna polegać na regulacji przez egzekwowanie, etykietując tę metodę jako niewystarczającą i niezrównoważoną.

,,Karzecie firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi za rzekome nieprzestrzeganie prawa, kiedy one nie wiedzą, że dane prawo będzie miało do nich zastosowanie” – dodał.

Gensler negatywnie o kryptowalutach

Gensler zaprzeczył tezie, że amerykańskie giełdy kryptowalut nie wiedzą, jak przestrzegać prawa. Jego zdaniem istnieją jasne ramy regulacyjne zbudowane wiele lat temu, natomiast takie platformy są ,,tylko bandą pośredników na tym rynku”, którzy powinni stosować się do wytycznych:

,,Mamy całe pole firm w sektorze kryptowalut, które rozumieją prawo i jeśli świadczą usługi wymiany, usługi maklerskie, usługi rozliczeniowe tokenów bezpieczeństwa kryptowalut, powinni po prostu robić to zgodnie z przepisami. Nie mają innego wyboru. Ogólnie rzecz biorąc, ich działania obecnie są niezgodne z przepisami i muszą zacząć je stosować”

Sam Gensler uważa, że agencja nie powinna polegać wyłącznie na egzekwowaniu przepisów jako narzędziu regulacyjnym, ponieważ uważa tę metodę za niewystarczającą i niezrównoważoną.

Problemy USA rzutują na szerszym polu

Niepewność regulacyjna w największej gospodarce świata już zaczyna wpływać na niektóre organizacje kryptowalutowe. CEO Coinbase, Brian Armstrong, niedawno sugerował, że jego platforma może zmienić lokalizację, jeśli regulacje dotyczące branży nie zostaną wprowadzone w tym kraju. Gary Gensler, przewodniczący SEC, stwierdził, że nigdy nie miał bitcoina ani innych kryptowalut, a jedynymi cyfrowymi aktywami, które posiada, są jego konto bankowe i konto maklerskie. Chociaż nie został zapytany o swoje poglądy na temat kryptowalut, nazwał je ,,wysoce spekulacyjnymi”. Warto zaznaczyć, że Gensler początkowo nie wykazywał takiej wrogości wobec sektora kryptowalut w pierwszych miesiącach swojego mandatu jako przewodniczącego SEC. Latem 2021 roku wyraził swoje zainteresowanie rynkiem, wyjaśniając, że poświęcił lata na jego zrozumienie.

,,Podczas gdy jestem neutralny wobec technologii, nawet zaintrygowany, spędzam trzy lata ucząc się jej, pochylając się nad nią – nie jestem neutralny w kwestii ochrony inwestorów. Jeśli ktoś chce spekulować, to jego wybór, ale mamy rolę jako naród, aby chronić tych inwestorów przed oszustwem”

Czy jego działania będą rzutować na cały sektor krypto? O tym dowiemy się pewnie niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dlaczego upadek FTX nie wykończył branży kryptowalut?

Czy Bitcoin wróci do swojego All Time High (63 tys. dolarów) już w 2023 roku? Jak Kongres USA forsuje ustawę o branży kryptowalut? Dlaczego pomimo straty ponad 20 mln dolarów na krypto-inwestycjach największy fundusz na świecie nadal wierzy w projekty blockchainowe?

FTX próbuje odzyskać kapitał

FTX podejmuje działania w celu odzyskania kwoty 3,9 mld dolarów od Genesis,…

Były dyrektor Coinbase skazany

Po wcześniejszym przyznaniu się do winy, były menedżer produktu Coinbase, Ishan Wahi,…

Apple ogranicza formy płatności

Apple wprowadził zakaz korzystania z alternatywnych metod płatności innych niż własne, w…