Elon Musk, szef firmy Tesla, jest oskarżany o insider trading, wykorzystując Dogecoin (DOGE) do manipulacji na rynku – twierdzą inwestorzy w środowym akcie sądowym przeciwko temu technologicznemu przedsiębiorcy.

Kontynuacja pozwy zbiorowej

Oskarżenia te są kontynuacją pozwy zbiorowej na 258 miliardów dolarów, wniesionej przez tę samą grupę w czerwcu 2022 roku, w której oskarżano Muska i jego firmy o spowodowanie strat w wysokości setek miliardów dolarów dla posiadaczy Dogecoin.

Agenda Elona Muska dotycząca Dogecoin

Według poprawionego wniosku złożonego w federalnym sądzie na Manhattanie 31 maja, Elon Musk zdecydował się na “umyślny kurs manipulacji rynkiem”, poprzez “publiczny cyrk”, mający na celu pompowanie ceny Dogecoin. Te sztuczki obejmują jego publiczne wystąpienia i aktywność w mediach społecznościowych, które sztucznie podnosiły wartość Dogecoin od kwietnia 2019 roku. Te działania zwiększyły cenę Dogecoin o 36,000% do ponad $0.70 w maju 2021 roku. Dziś, DOGE jest notowany 90% poniżej tego szczytu. “Twierdzenie Muska, że promowanie Dogecoin było tylko dobrze zamiarowaną zabawą – nie miało być traktowane poważnie – nie jest wiarygodne”, czytamy w wniosku, określającą tykuna jako “drapieżnika na szczycie”, a jego miliony obserwujących na Twitterze jako ofiary.

Podejrzenia o manipulacje

Zauważono, że liczne badania już wykazały wpływ tweetów Elona Muska na cenę Dogecoin. Rzeczywiście, zapowiedzi Muska, że zacznie akceptować Dogecoin w SpaceX w 2021 roku, i jego wizyta w siedzibie Twittera po przejęciu firmy w zeszłym roku, przyczyniły się do zmiany ceny DOGE. Musk wykorzystał swoją siłę wpływu, zmieniając logo Twittera na obrazek Shiba Inu z mema Doge na trzy dni, pomagając tym samym pompować cenę kryptowaluty o 30%. Pozew dodaje, że Musk i Tesla handlowali z zyskiem wokół “planowanych ruchów” miliardera, przytaczając jako dowód zapisy na blockchainie. W pozwie twierdzi się, że udało się namierzyć adres portfela – DH5ya – który rzekomo należał do Muska i stał się największym pojedynczym posiadaczem Dogecoin w lutym 2021 roku. Ten portfel sprzedał następnie miliony dolarów wartego Dogecoin w kilku terminach w kwietniu 2021 roku.

Oszustwo z papierami wartościowymi?

Kluczowym elementem pozwu jest przypuszczenie, że Dogecoin jest niezarejestrowanym papierem wartościowym zgodnie z obowiązującymi standardami Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w USA. Gdy oryginalny pozew został złożony w zeszłym roku, prawnicy Muska powiedzieli, że pozew jest fantastyczny. “Nie ma nic nielegalnego w tweetowaniu słów wsparcia dla śmiesznych obrazków o legalnej kryptowalucie, która nadal ma kapitalizację rynkową prawie 10 miliardów dolarów”, powiedzieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Współzałożyciel aplikacji NFT Rebase pozwany!

Współzałożyciel projektu NFT Rebase stoi w obliczu pozwu ze strony swojego partnera…

SEC Wzywa do Zamrożenia Aktywów Binance

SEC wezwała do natychmiastowego zamrożenia wszystkich dostępnych aktywów Binance, przeciw czemu zamierza…

Chiny i spory kryptowalutowe

Mimo że Chiny nałożyły techniczny zakaz używania kryptowalut, istnieje tam system prawny…

Changpeng “CZ” Zhao wśród najbogatszych

Według listy najbogatszych ludzi Bloomberga, dyrektor generalny Binance Changpeng “CZ” Zhao powinien…