Kryzys
Kryzys

Czy nadchodzi ogólnoświatowy kryzys? Rynek kryptowalut doświadczył dzisiaj spadku w obliczu utrzymujących się obaw inwestorów związanych z możliwymi regulacjami sektora i trwającą dyskusją o podniesieniu limitu zadłużenia USA.

Bitcoin poniżej oczekiwanych poziomów

Pomimo oczekiwań analityków dotyczących potencjalnego przełomu w cenie Bitcoina (BTC, obecnie wycenianego na 26,409 dolarów), rynek kryptowalut skierował się w dół w z powodu rosnącej niepewności regulacyjnej. Obecnie Bitcoin utknął poniżej poziomu oporu wynoszącego 28,000 dolarów. Cena osiągnęła 30-dniowe minimum 24 maja, wynosząc 26,113 dolarów, co budzi obawy traderów o możliwość dalszych spadków.

Kryzys dotyka Ethereum

Podobna sytuacja dotyczy Ethereum (ETH), które po aktualizacji Shapella notowało poziomy powyżej 2,100 dolarów, tylko po to, by 24 maja spaść do 7-dniowego minimum na poziomie 1,783 dolarów.

Cienie amerykańskiego długu publicznego

Obawy związane z limitem zadłużenia USA wpływają na rynek ryzykownych aktywów. Mimo, iż niektórzy analitycy sugerują, że Bitcoin mógłby skorzystać na potencjalnej niewypłacalności USA, istnieje znaczne ryzyko, że amerykańska Skarbówka wyczerpie dostępne środki, co zwiększy napięcia na rynku.

Zmienność na horyzoncie, czy dalszy kryzys?

Po przemówieniu Jerome’a Powella na posiedzeniu Komitetu Rynku Otwartego FOMC 4 maja, rynek zdawał się przekonany, że Rezerwa Federalna zrobi przerwę w podnoszeniu stóp procentowych. Jednak narzędzie CME FedWatch wskazuje na rosnącą prawdopodobieństwo dalszych podwyżek. Procent inwestorów wierzących w kolejną podwyżkę stóp procentowych wzrósł z 28% 17 maja do 34% na dzień 24 maja.

Spadek wartości zablokowanych aktywów

Całkowita wartość zablokowanych aktywów (TVL) na rynku kryptowalut spadła o 1,65% w ciągu ostatnich 24 godzin i straciła 23 miliardy dolarów od 12 czerwca 2022 roku.

Kryzys na krypto – wolumen obrotu maleje

Wolumen obrotu na rynku również pozostaje zauważalnie niski. Po osiągnięciu rekordowego maksimum w tym roku 11 marca, wynoszącego 24,9 miliarda dolarów, wolumen obrotu 23 maja wyniósł jedynie 2,3 miliarda dolarów.

Czy zmienność kryptowalut utrzyma się?

Biorąc pod uwagę makroekonomiczne trudności i niski wolumen, można przewidywać, że zmienność na rynku kryptowalut pozostanie na podobnym poziomie. Czy kryzys USA i ogólnoświatowe zachwianie gospodarki uderzy w krypto? Prawdopodobnie tak, jednak nie tak bardzo, jak w klasyczne fiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Chińska Centralna Telewizja o krypto

Programy CCTV docierają do ponad miliarda widzów na terenie kontynentalnych Chin. Co…

Początek przygody z kryptowalutami? Na konferencji CryptoSphere 2023!

Już 4 lutego we Wrocławiu odbędzie się konferencja CryptoSphere 2023 – wydarzenie o charakterze edukacyjnym, które ma być przestrzenią spotkań dla osób lokujących zasoby w kryptowaluty, twórców, projektów, giełd, kantorów i producentów produktów blockchainowych.

Gwałtowny spadek wartości Pepe

Krypto-wieloryb, który niedawno zainwestował około 3 milionów dolarów w memecoin Pepe, obecnie…

KuCoin składa wyjaśnienia

Giełda kryptowalut KuCoin potwierdziła, że adres portfela, który jest odpowiedzialny za uruchamianie…