Demokraci krytykują projekt ustawy o stablecoinach, który został opublikowany przez Komitet Finansów Domu Reprezentantów. Zaprojektowany przez przedstawicieli Maxine Waters (D-Kalifornia) i Patricka McHenry’ego (R-Karolina Północna), projekt ustawy miał być „bipartyjny”, jednak demokraci twierdzą, że nie jest on zgodny z tym, co pierwotnie planowano.
Spis treści
Jaki jest cel ustawy o Stablecoinach?
Opublikowana wersja robocza ustawy, która została przedstawiona 15 kwietnia przez Komitet Finansów, miała na celu ustalenie wymagań dla wydawców stablecoinów płatniczych oraz wykonywanie badania dotyczącego cyfrowego dolara. Stablecoiny, to cyfrowe aktywa powiązane z walutami fiat, takimi jak dolary lub euro, działające jak cyfrowe dolary, które nie korzystają z usług banków, ale zamiast tego wykorzystują zabezpieczenia wynikające z technologii blockchain. Przemilczana dotąd ustawa była szeroko omawiana przez Waters, McHenry’ego i innych członków Kongresu. Dodatkowo, Departament Skarbu przyczynił się do stworzenia pierwszych konkretnych przepisów dopasowanych do znacznej części branży kryptowalutowej.
Problemy i legislatywa w stablecoinach
Niestety podczas przeczytania pierwszej wersji projektu, w trakcie posiedzenia komitetu w środę, Waters stwierdziła, że ustawa różni się od tego, co wcześniej omawiano.
,,Pan McHenry niepokoił mnie nieco, mówiąc, że członkowie jego strony posiedzenia opracowali całkiem nowy projekt ustawy. Opublikowany projekt ustawy w żaden sposób nie odzwierciedla negocjacji między nami… Wydaje mi się, że zaczynamy od zera” – powiedziała Waters.
Stephen Lynch (D-Mass.), czyli starszy demokrata w podkomisji ds. aktywów cyfrowych, zadał pytanie o funkcję stablecoinów, zauważając, że są one częściej używane do spekulacyjnego handlu i inwestycji w kryptowaluty, niż do rzeczywistych płatności. McHenry, który pełni funkcję przewodniczącego komitetu, sprzeciwił się temu stanowisku, mówiąc, że ustawa jest ważna zarówno w skali międzynarodowej, jak i krajowej. Ponadto reprezentant French Hill (R-Ark.) również uznał, że ustawa była bardziej bipartyjna niż jej się to przypisuje, nazywając ją “Maxine McHenry”.
Sytuacja FTX, a przepisy o stablecoinach
Zarówno McHenry, jak i Waters, zgodzili się jednak, że wiele się wydarzyło od czasu ostatnich negocjacji w sprawie ustawy – w tym upadłość FTX. Wskazali również, że konieczna jest szybka reakcja w celu zaktualizowania ustawy i zapewnienia tego, by Stany Zjednoczone nie miały luk prawnych co do kryptowalut, które mogłyby spowolnić rozwój całego sektora blockchain. W obecnej formie – zaproponowana ustawa zabraniałaby każdej firmie wydawania stablecoinów, oprócz spółek zależnych od instytucji deponujących ubezpieczenia lub licencjonowanych podmiotów nienależących do banków. To znaczące ograniczenie dla innych podmiotów gospodarczych, które może realnie wpłynąć na cały sektor krypto. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Pisaliśmy o tym również w tym miejscu -> kliknij.