Rynek kryptowalut kojarzy się przede wszystkim z handlem i inwestowaniem, dlatego królują na nim platformy do zakupu i wymiany walut wirtualnych, wśród których możemy wymienić giełdy oraz kantory. Z racji swojego przeznaczenia przyciągają inny rodzaj użytkowników i mają własną charakterystykę. Warto spojrzeć głębiej w ten temat i wskazać różnice, jakie je dzielą oraz ich specyfikę.

Giełdy to popularne i powszechne miejsca wymiany kryptowalut. Korzystają z nich zarówno traderzy, jak i media traktują je jako punkt odniesienia w swoich przekazach z rynku. Oczywiście największym echem odbijają się doniesienia o kłopotach giełd, włamaniach i upadkach. W kilkunastoletniej historii Bitcoina było sporo informacji w prasie o tego typu wydarzeniach, w kontekście kantorów trudno wskazać choćby jedno, dlatego przewaga giełd w mediach niekoniecznie przekłada się na pozytywny wizerunek tego typu platform.

Giełdy CEX i DEX

Giełdy dzielimy na scentralizowane (CEX) i zdecentralizowane (DEX). Giełdy CEX to platformy oferujące możliwość handlu w wielu parach kryptowalut, na różnych blockchainach i często z obsługą walut fiat. Użytkownik dostaje swoje portfele, na które przesyła coiny, by móc je wymieniać w obrębie giełdy. Można zaplanować swoje zlecenia sprzedaży i zakupu w odpowiednich cenach, wiele platform ma mechanizmy typu stop loss, take profit, dźwignie i kontrakty futures.

Giełdy DEX to platformy operujące w obrębie jednego blockchainu, gdzie każda transakcja jest wykonanym natychmiast z adresu własnego portfela smartcontractem używającym tylko mechanizmu wymiany, jaki oferuje giełda. Specyfika wyklucza możliwość reklamacji, nie można też liczyć na support, każdy uczestnik jest na równych zasadach i każdy jest odpowiedzialny za transakcję, jaką zlecił. W przypadku modelu DEX często użytkownicy niejako konkurują z botami, które wykorzystując swoją szybkość potrafią automatycznie generować zyski swoim posiadaczom.

Wiele nowych kryptowalut wchodzi do obrotu właśnie na giełdach zdecentralizowanych, mając w planach trafienie w dalszym etapie na platformy CEX i zwiększenie dotarcia do klientów. Finalne udaje się to niewielkiemu odsetkowi projektów, łączy się to ze sporymi kosztami oraz koniecznością uwiarygodnienia przed listingiem na większych i popularnych giełdach. Oba rodzaje giełd łączy coś, co je odróżnia od kantorów – służą dynamicznemu tradingowi, grze na różnicach kursowych, są też miejscem, gdzie spora część obrotu to handel botów tradingowych zaprogramowanych tak, żeby przynosić profity, ewentualnie minimalizować straty. Oczywiście może to oznaczać, że dzieje się to kosztem innych uczestników obrotu.

Porównanie dwóch rodzajów platform, które umożliwiają handel i wymianę kryptowalut.

Kantory kryptowalut

Kantor to narzędzie, które wypełnia zapotrzebowanie na inny rodzaj usługi – wymianę kryptowalut, a nie trading. Nie wymaga wiedzy technicznej, zaawansowanej znajomości specyfiki handlu, ograniczając ryzyko poprzez zastosowanie mniej agresywnych strategii w porównaniu do gry na giełdzie. Klient kantoru to osoba kupująca kryptowalutę w celach inwestycyjnych lub szukająca szybkiej metody nabycia potrzebnego tokenu lub coina. Często jest to też użytkownik wymieniający kryptowaluty na gotówkę, wychodząc z inwestycji, ewentualnie w czasie tąpnięć kursowych zmieniający swoją kryptowalutę na stablecoina w celu ochrony kapitału.

Kantor Kryptowaluty.pl przygotował dla inwestorów funkcjonalność, która zapewnia najbezpieczniejszą strategię inwestycyjną – DCA (czyli uśrednianie kosztu zakupu) w modelu zautomatyzowanej subskrypcji. Sprawdzony na wielu rynkach model dotarł w końcu do świata kryptowalut, gdzie z uwagi na sporą zmienność oraz wpływ emocji na decyzje może w pełni pokazać swoje zalety. Użytkownik sam definiuje kwotę oraz częstotliwość zakupu i resztą zajmuje się narzędzie regularnie, powiększając portfel bez ingerencji jego właściciela.

czym się różni giełda do kantoru
Prosta i intuicyjna wymiana w kantorze online vs. order book na giełdzie.

Kantory są mniej popularne medialnie, ale bezpieczniejsze. Giełdy zwykle kojarzą się z obrotem kryptowalutami, ale także z większością negatywnych informacji, jakie pojawiały się w prasie. Giełdy są częściej hakowane, okradane lub niewypłacalne, narażając swoich klientów trzymających tam środki, na straty. Kantor nie przetrzymuje środków użytkowników, po transakcji następuje wypłata na własny portfel, więc ryzyko ataku na platformę jest dużo mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Co to jest Ethereum?

Co to jest Ethereum? Nie tylko kryptowalutą, ale blockchainem z obsługą inteligentnych kontraktów, który wspiera developerów w tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin jest wirtualną walutą odporną na inflację. Nie można jej w żaden sposób zmanipulować lub dodrukować więcej jednostek. Łączna liczba monet w obiegu nigdy nie przekroczy 21 milionów sztuk. Dzięki temu siła nabywcza bitcoina powinna się z czasem zwiększać.

Algorytmy konsensusu sieci blockchain

Aby się ustrzec przed dwukrotnym wydaniem tej samej kryptowaluty i zapobiec zbyt częstym sporom w sieci blockchain, wykorzystuje się tzw. algorytmy konsensusu. Do najpopularniejszych należą Proof-of-Work i Proof-of-Stake. Co je różni?