ai

Szef technologii UE mówił do członków Rady Handlu i Technologii UE-USA o potrzebie dobrowolnego kodeksu postępowania przed nadchodzącymi przepisami. Ustawodawcy w Unii Europejskiej dążą do wprowadzenia kodeksu postępowania dla rozwoju i implementacji sztucznej inteligencji (AI) przed nadchodzącym Aktem AI UE.

Wspólne spotkanie polityków

Podczas wspólnego spotkania Rady Handlu i Technologii UE-USA w Szwecji 31 maja, szef technologii UE, Margrethe Vestager, powiedziała, że urzędnicy w Stanach Zjednoczonych i UE powinni naciskać na branżę AI, aby przyjęła dobrowolny kodeks postępowania w ciągu kilku miesięcy. Według Vestager, stworzyłoby to zabezpieczenia, podczas gdy nowe prawa są nadal w trakcie tworzenia. Podkreśliła, że nowe przepisy wejdą w życie za dwa i pół do trzech lat w najlepszym wypadku – co jest “oczywiście zdecydowanie za późno. Musimy działać teraz”. 

Vestager przyspiesza

Vestager jest odpowiedzialna za koordynowanie strategii UE dla danych i podejścia do AI. Stwierdziła, że jeśli UE i USA wezmą inicjatywę, mogą stworzyć kodeks postępowania, który sprawi, że wszyscy będą czuć się z tym bardziej komfortowo. 

,,To jest rodzaj szybkości, o której trzeba dyskutować w najbliższych tygodniach, kilku miesiącach, i oczywiście również angażować branżę… aby społeczeństwo zaufało temu, co się dzieje”

Kompleksowe regulacje AI

Tymczasem, Akt AI UE, który wprowadzi kompleksowe regulacje dla technologii, jest nadal finalizowany przez członków Parlamentu Europejskiego. Najnowszy projekt ustawy obejmował zakaz publicznego korzystania z narzędzi do nadzoru biometrycznego i przewidywania działań policyjnych. Dodatkowo narzędzia AI muszą być klasyfikowane według postrzeganego poziomu ryzyka, od niskiego do nieakceptowalnego.

Dodatkowo 25 maja Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, firmy odpowiedzialnej za chatbota AI ChatGPT zwrócił się do ustawodawców UE w sprawie nadmiernego regulowania branży AI. W którym kierunku to zmierza? O tym przekonamy się niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Turcja ucieka przed inflacją do kryptowalut

Turcja i jej mieszkańcy uciekają do krypto po kolejnym załamaniu liry. Zapaść…

Worldcoin Altmana zdobywa 115 mln dolarów

Fundusze zostaną wykorzystane na wsparcie zdecentralizowanej tożsamości World ID oraz niedawno wydanej…

Prezydent Salvadoru zatrudnia autora “Bitcoin Standard” jako doradcę ekonomicznego

Salvador intensyfikuje swoje działania w kierunku Bitcoina zatrudniając popularnego zwolennika tej kryptowaluty…

Teksas sprawdza rezerwy giełd

Miniony tydzień był dość interesujący dla branży kryptowalut i rezerwy giełd, gdyż…