Ethereum nie można utożsamiać tylko z kryptowalutami. To cały ekosystem, który działa jako “programowalny” blockchain i wspiera tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Owszem, ma własną kryptowalutę – ether (ETH) – która służy m.in. jako środek rozliczeniowy. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej.

W swojej istocie Ethereum jest globalną, zdecentralizowaną platformą zasilaną technologią blockchain, która łączy waluty i nowe technologie. Najbardziej rozpoznawalna jest za sprawą własnej kryptowaluty – Etheru (ETH).

Oprogramowanie Ethereum może być używane do tworzenia dowolnej zabezpieczonej technologii cyfrowej. Z kolei token platformy jest przeznaczony do użytku w sieci blockchain, m.in. jako forma zapłaty za pracę wykonaną przez górników lub stackerów. Ethereum został zaprojektowany tak, aby był skalowalny, programowalny i bezpieczny. Jest to blockchain, z którego aktywnie korzystają programiści, developerzy i przedsiębiorstwa. Na jego podstawie tworzą technologie, które zmieniają sposób działania wielu branż oraz nasze codzienne życie.

Jednym z podstawowych narzędzi stojących za zdecentralizowanymi aplikacjami jest umożliwienie zawarcia inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts) w sieci Ethereum. Co więcej, wiele zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi) wykorzystuje inteligentne kontrakty w połączeniu z technologią blockchain.

Jak działa Ethereum

Vitalik Buterin, któremu przypisuje się założenie Ethereum, opublikował whitepaper przedstawiający projekt już w 2014 roku. Platforma została uruchomiona w 2015 roku przez Buterina i Joego Lubina, założyciela firmy ConsenSys zajmującej się oprogramowaniem blockchain.

Założyciele Ethereum byli jednymi z pierwszych, którzy dostrzegli pełny potencjał technologii blockchain, wykraczając poza ideę bezpiecznych płatności cyfrowych. Od czasu uruchomienia projektu ETH urósł do rangi drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem wartości rynkowej. Wyprzedza go jedynie bitcoin (BTC).

Technologia blockchain

Ether, podobnie jak inne kryptowaluty, działa na bazie blockchaina. To globalna sieć rozproszonych węzłów, która przechowuje bloki z danymi i tworzy identyczne kopie dla każdego węzła w całym blockchainie. Bloki są dodawane do sieci w efekcie zgody użytkowników co do informacji o zapisanych transakcjach. Zatem żadne zmiany nie mogą być wprowadzone do blockchaina bez osiągnięcia powszechnego konsensusu.

Zgoda jest osiągana za pomocą protokołu zwanego mechanizmem konsensusu. Obecnie głównym protokołem dla sieci Ethereum już nie jest algorytm Proof-of-Work, lecz Proof-of-Stake. Właściciele etheru walidują poszczególne transakcje poprzez stawianie – lub inaczej stackowanie – określonej ilości swoich tokenów. Podczas stackowania tokeny są blokowane do zabezpieczenia weryfikowanych transakcji.

Szansa na bycie wylosowanym nie zależy od tego, kto i jak szybko tworzy blok. Prawdopodobieństwo wyboru jest wprost proporcjonalne do ilości zablokowanych monet. Oznacza to, że im więcej kryptowalut jest blokowanych przez konkretny węzeł, tym większa szansa na to, że właśnie on zostanie wylosowany jako walidator bloków i wynagrodzony.

Ether vs. bitcoin

Z uwagi na swoją popularność i silną pozycję rynkową ether jest często porównywany do bitcoina. Choć te dwie kryptowaluty mają wiele podobieństw, istnieje kilka istotnych różnic między nimi.

Przede wszystkim Ethereum został stworzony jako “programowalny blockchain“, pozycjonując się jako sieć wspierająca tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Natomiast blockchain bitcoina powstał tylko po to, aby wspierać funkcjonowanie tej kryptowaluty. Platformę Ethereum założono więc z ambicjami wykorzystania technologii blockchain do różnorodnych zastosowań, podczas gdy bitcoin zaprojektowano ściśle jako metodę płatności.

Kolejna różnica tkwi w ilości tokenów w obiegu. Maksymalna liczba bitcoinów, które się pojawią, wyniesie 21 milionów. Z kolei ilość ETH jest nieograniczona, chociaż czas potrzebny do przetworzenia bloku w sieci ogranicza liczbę tokenów generowanych co roku.

Na koniec warto dodać, że podstawowym elementem, który różni obie kryptowaluty, jest właśnie obowiązujący mechanizm konsensusu. Dla bitcoina to nadal pozostaje Proof-of-Work, który bazuje na miningu, czyli kopania kryptowalut. Natomiast dla etheru jest to algorytm Proof-of-Stake.

Przyszłość Ethereum

Przejście Ethereum na protokół Proof-of-Stake jest prawdziwą rewolucją w branży. Nowy mechanizm umożliwia użytkownikom zatwierdzanie transakcji i generowanie nowych tokenów w oparciu o ich portfele. Aktualizacja wsparła także poprawę skalowalności sieci, co rozwiązało problemy z jej przeciążeniem i ogromną ilością wykorzystywanej energii.

Jednocześnie trwa również adaptacja Ethereum na coraz szerszą skalę. Obecnie prym wiedzie biznes. Przykładowo firma Advanced Micro Devices (AMD) zajmująca się produkcją procesorów wspólnie z ConsenSys tworzy sieć centrów danych zbudowanych na platformie Ethereum.

Jak widzicie, Ethereum nie można utożsamiać tylko z kryptowalutą. To cały ekosystem, który daje wiele możliwości dla rozwoju różnego rodzaju inicjatyw w branży Web3. Owszem, ma swoją kryptowalutę, która służy m.in. jako środek rozliczeniowy, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Obecnie oczy świata kryptowalut są zwrócone w kierunku ETH. Jeśli przejście na bardziej energooszczędny i wydajny mechanizm Proof-of-Stake się powiedzie, to wówczas inni gracze mogą przychylniej patrzeć na PoS jako alternatywę dla całego rynku.

You May Also Like

Co to jest Chainlink i kryptowaluta LINK?

Chainlink to zdecentralizowana platforma oparta na blockchainie Ethereum. Ma ona umożliwić bezpieczne łączenie się i wymianę danych z zewnętrznych źródeł między smart kontraktami w świecie rzeczywistym. System ten opiera się na relacyjnych bazach danych Oracle.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin jest wirtualną walutą odporną na inflację. Nie można jej w żaden sposób zmanipulować lub dodrukować więcej jednostek. Łączna liczba monet w obiegu nigdy nie przekroczy 21 milionów sztuk. Dzięki temu siła nabywcza bitcoina powinna się z czasem zwiększać.

Czym się różni giełda od kantoru?

Każdy rodzaj platformy jest przeznaczony dla innego klienta oraz celu w jakim kupuje się kryptowalutę.