Chainlink to zdecentralizowana platforma oparta na blockchainie Ethereum. Ma ona umożliwić bezpieczne łączenie się i wymianę danych z zewnętrznych źródeł między smart kontraktami w świecie rzeczywistym. System ten opiera się na relacyjnych bazach danych Oracle.

Twórcą projektu Chainlink jest Siergiej Nazarov – deweloper i przedsiębiorca, założyciel istniejącego od 2014 r. startupu o nazwie Smart Contracts zarejestrowanego w San Francisco. ChainLink (LINK) to zdecentralizowana platforma oparta na blockchainie Ethereum.

Projekt posiada własny token użytkowy o nazwie LINK uruchomiony w standardzie ERC-20. Ta moneta wykorzystywana jest do uiszczania opłat przez dostawców danych dla inteligentnych umów (ang. smart contracts). ChainLink jest zatem oprogramowaniem pośredniczącym, skierowanym głównie do klientów biznesowych i instytucjonalnych, którzy chcą wykorzystać potencjał smart kontraktów.

Rozwiązywany problem

Zdecentralizowana natura smart kontraktów sprawia, że są one odporne na próby fałszerstwa lub zatrzymania ich działania. Natomiast skoro te zdecentralizowane skrypty funkcjonują wyłącznie w sieci blockchain, to nie są one w stanie łączyć się i wymieniać informacjami z zewnętrznymi źródłami danych. Wiąże się to z ograniczeniami w funkcjonowaniu smart kontraktów, które w tej sytuacji nigdy nie będą w stanie swoją użytecznością wyjść poza sieć, w której funkcjonują.

ChainLink ma na celu rozwiązanie tego problemu. Projekt umożliwia protokołom blockchain komunikację z zewnętrznymi kanałami danych. Inaczej mówiąc – udostępnia deweloperom narzędzie pozwalające na bezpieczne łączenie się i wymianę danych z zewnętrznych źródeł między smart kontraktami. Podstawą działania tego systemu są relacyjne bazy danych Oracle.

You May Also Like

Algorytmy konsensusu sieci blockchain

Aby się ustrzec przed dwukrotnym wydaniem tej samej kryptowaluty i zapobiec zbyt częstym sporom w sieci blockchain, wykorzystuje się tzw. algorytmy konsensusu. Do najpopularniejszych należą Proof-of-Work i Proof-of-Stake. Co je różni?

Czym się różni giełda od kantoru?

Każdy rodzaj platformy jest przeznaczony dla innego klienta oraz celu w jakim kupuje się kryptowalutę.

Co to jest Ethereum?

Co to jest Ethereum? Nie tylko kryptowalutą, ale blockchainem z obsługą inteligentnych kontraktów, który wspiera developerów w tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin jest wirtualną walutą odporną na inflację. Nie można jej w żaden sposób zmanipulować lub dodrukować więcej jednostek. Łączna liczba monet w obiegu nigdy nie przekroczy 21 milionów sztuk. Dzięki temu siła nabywcza bitcoina powinna się z czasem zwiększać.