Coinbase
Coinbase

Po wcześniejszym przyznaniu się do winy, były menedżer produktu Coinbase, Ishan Wahi, został skazany na 2 lata więzienia w precedensowym procesie dotyczącym handlu kryptowalutami z wykorzystaniem informacji poufnych. Wyrok przewyższa 10-miesięczną karę pozbawienia wolności brata Ishana – Nikhila Wahi – z którym spiskował w tej zbrodni.

Antyreklama dla Coinbase 

Według informacji agencji Reuters, Ishan Wahi został skazany przez sędziego Loretta Preska z Sądu Federalnego w Nowym Jorku. Wyrok zapadł po tym, jak Wahi przyznał się w lutym do winy w dwóch zarzutach spiskowania w celu popełnienia oszustwa telekomunikacyjnego. Preska stwierdził, że jego proceder stanowił “ogromne nadużycie” zaufania Coinbase – największej amerykańskiej giełdy kryptowalut, która w ciągu ostatniego roku była przedmiotem licznych pozwów ze strony klientów i rządu. Wahi został aresztowany i oskarżony przez Departament Sprawiedliwości w lipcu zeszłego roku za poinformowanie swojego brata – wraz z przyjacielem Sameerem Ramani – o zbliżających się wprowadzeniach nowych kryptowalut na Coinbase, które nie zostały jeszcze ogłoszone publicznie. Analizy wykazały, że wprowadzenie na dużą giełdę kryptowalut często ma znaczący wpływ na cenę aktywów.

Duże zyski 

Według prokuratorów, proceder grupy przyniósł im łącznie około 1,5 miliona dolarów zysku z 55 różnych ogłoszeń o tokenach między czerwcem 2021 a kwietniem 2022 roku. Asystent prokuratora USA, Noah Solowiejczyk, powiedział podczas rozprawy, że dziesięć miesięcy konsekwentnych przecieków dowodziło, że działania Wahi “nie były jednorazowym błędem”. Tymczasem sędzia Preska dodał, że próby zatuszowania sprawy przez Wahi i współoskarżonych dowodzą, że wiedzieli, że to, co robią, jest złe.

Ogromny błąd

,,Zrobiłem ogromny błąd, który będzie mi towarzyszyć przez resztę życia”, powiedział Wahi. Jego słowa były echem wypowiedzi brata Nikhila ze stycznia, który stwierdził, że jego błąd to “coś, z czym będzie musiał żyć do końca swych dni” po przyznaniu się do winy. Początkowo Ishan Wahi nie przyznał się do winy w aspekcie zarzutów dotyczących oszustwa telekomunikacyjnego, które zostały ogłoszone tuż po aresztowaniu. Ostatecznie jednak podążył za swoim bratem i przyznał się do winy w lutym. Wahi wnioskował o wyrok nie dłuższy niż wyrok jego brata, powołując się na inne przypadki handlu z wykorzystaniem informacji poufnych, gdzie przestępcy otrzymywali krótkie kary pozbawienia wolności. Z drugiej strony, prokuratorzy domagali się, aby Wahi otrzymał 3 lata więzienia, aby posłużyło to jako przykład dla innych osób związanych z giełdami kryptowalut, które nadużywają swojego uprzywilejowanego dostępu do informacji. W czerwcu zarzucono podobne przestępstwo handlu NFT z wykorzystaniem informacji poufnych szefowi działu produktów OpenSea – jednak były pracownik złożył wniosek o ich umorzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Memcoiny i ich sukces

Memcoiny i wzrost ich popularności wpłynął na zwiększenie opłat transakcyjnych Bitcoina do…

Dlaczego Pepe Coin rośnie?

Pepe Coin, to memecoin, który zyskał na popularności w branży kryptowalut i…

Coinbase zamierza współpracować

Według Briana Armstronga, dyrektora generalnego Coinbase, firma pozostaje w pełni zaangażowana w…

Kryzys na rynku kryptowalut

Czy nadchodzi ogólnoświatowy kryzys? Rynek kryptowalut doświadczył dzisiaj spadku w obliczu utrzymujących…