Izba Lordów, czyli wyższa izba parlamentu Wielkiej Brytanii, przyjęła brytyjski projekt ustawy, który uprawnia władze do konfiskaty kryptowalut. Ustawa, związana z przestępstwami gospodarczymi i przejrzystością korporacyjną, teraz będzie musiała przejść proces „rozważania poprawek” i uzyskać „zgodę królewską” przed wejściem w życie.
Spis treści
Ustawa jako narzędzie walki z przestępstwami finansowymi
Ustawa ma na celu umożliwienie władzom konfiskatę kryptowalut w przypadku, gdy te są powiązane z jakąkolwiek formą przestępstwa finansowego. Ukierunkowana jest na zwalczanie przestępstw finansowych i poprawę ochrony mieszkańców kraju. Jednocześnie Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) przypomina, że wszystkie brytyjskie firmy zajmujące się sprzedażą kryptowalut muszą przestrzegać określonych zasad promocyjnych.
Modyfikacje ustawy i królewska zgoda
W wyniku debaty w Izbie Lordów projekt ustawy otrzymał kilka „niewielkich zmian”, które miały na celu zapewnienie jego skuteczności. Teraz, po zatwierdzeniu przez wyższą izbę parlamentu, projekt zostanie poddany „rozważaniu wprowadzenia poprawek”. Ostatecznie, decyzja o uchwaleniu ustawy leży w rękach króla Karola III, który musi udzielić „królewskiej zgody”.
Ostrzeżenia FCA dla firm kryptowalutowych
FCA, jako główny organ regulacyjny Wielkiej Brytanii, skierował ostrzeżenie do „wszystkich firm sprzedających aktywa kryptograficzne konsumentom w Wielkiej Brytanii”. Firmy te muszą przestrzegać reżimu promocji finansowej do 8 października 2023 r. Po tym terminie, firmy zobowiązane są do przestrzegania przepisów przeciwdziałania praniu pieniędzy.