Pierwsza gospodarka kryptowalutowa, pierwsza prywatna transakcja i pierwszy token NFT. Każdą z tych zasług może sobie przypisać bitcoin, ale też społeczność, która od lat współtworzy ten projekt. Wszystko dlatego, że od dziś znajdziemy bitcoin w Księdze rekordów Guinnessa.

Październik 2022 roku zapamiętamy jako moment, kiedy po raz pierwszy świat zobaczył bitcoin w Księdze rekordów Guinnessa. Autorzy publikacji wyróżnili BTC aż w 17 kategoriach, przy czym za kluczowe uznali miano „pierwszej zdecentralizowanej kryptowaluty”. – Bitcoin został opracowany jako rozwiązanie problemu regulacji waluty cyfrowej bez żadnego centralnego organu czy instytucji nadzorującej – czytamy we wpisie.

.Źródło: Guinnessworldrecords.com.

Bitcoin Pizza Day

Godne uwagi są również pozostałe kategorie. Przykładowo projekt Satoshiego Nakamoto doczekał się nominacji jako „pierwsza prywatna transakcja z użyciem bitcoina”. Ta z kolei miała miejsce 22 maja 2010 roku, czyli w dniu znanym dziś jako Bitcoin Pizza Day. Wówczas programista Laszlo Hanyecz zaproponował na forum internetowym Bitcointalk 10 tys. bitcoinów za dwie duże pizze. Osoba, która skorzystała z oferty, wydała 25 dolarów, a w zamian otrzymała obiecywaną liczbę bitcoinów o wartości blisko 41 dolarów.

NFT a bitcoin w Księdze rekordów Guinnessa

Nie obeszło się również bez wyróżnienia dla Salwadoru. Ten kraj bowiem pierwszy zaakceptował bitcoina jako prawny środek płatniczy na terenie całego państwa. Dodatkowo bitcoin został oficjalnie uznany za najstarszą walutę wirtualną.

Kapituła Guinnessa pochyliła się także nad niefunkcjonalnymi tokenami. Wbrew powszechnemu przekonaniu to właśnie na bazie bitcoina stworzono pierwszy NFT. Z ciekawostek dla środowiska graczy – pierwsza gospodarka bitcoinowa została zaimplementowana na serwerze Minecraft, pozwalając na handel wydobytymi zasobami za ułamki bitcoina.

You May Also Like

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Dlaczego upadek FTX nie wykończył branży kryptowalut?

Czy Bitcoin wróci do swojego All Time High (63 tys. dolarów) już w 2023 roku? Jak Kongres USA forsuje ustawę o branży kryptowalut? Dlaczego pomimo straty ponad 20 mln dolarów na krypto-inwestycjach największy fundusz na świecie nadal wierzy w projekty blockchainowe?

Alibaba Cloud i Avalanche wdrożą Metaverse

Spółka Alibaba Cloud, należąca do chińskiego giganta e-commerce Alibaby, we współpracy z…

Fortuny CEO firm krypto topnieją

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na razie wygrywa wojnę z krypto,…

Kenia i Venom Foundation łączą siły

Hub blockchain i Web3 będzie służył jako centrum wymiany wiedzy i współpracy…