Bank of Korea
Bank of Korea

Południowokoreański bank centralny (Bank of Korea) będzie miał dostęp do danych dotyczących transakcji kryptowalutowych przeprowadzanych na giełdach działających w kraju. Bank Centralny Korei Południowej otrzymał zielone światło do zintensyfikowania kontroli operatorów usług związanych z kryptowalutami i emitentów w związku z dalszymi dyskusjami na temat legislacji dotyczącej aktywów wirtualnych w kraju. Czy to wpłynie na rynek kryptowalut? Jaki jest zakres działań banku? O tym piszemy poniżej!

FSC i Bank of Korea

Lokalny portal informacyjny The Korea Herald poinformował, że Bank of Korea (BoK) otrzyma prawo do badania operatorów firm związanych z kryptowalutami.
Co ciekawe – Koreański Bank Centralny konkurował z krajowym regulatorem finansowym, Komisją Usług Finansowych (FSC), w sprawie jurysdykcji nad kryptowalutami. Jednak FSC będzie miał ostateczne decydujące słowo w kwestii regulacji sektora aktywów cyfrowych.

Bank of Korea ma wątpliwości co do kryptowalut

Bank of Korea wyraził obawy dotyczące ryzyka stabilności finansowej związanego ze stablecoinami i teraz będzie mógł żądać danych dotyczących transakcji od giełd kryptowalutowych. Prawo Banku do żądania danych od operatorów walut cyfrowych zostało potwierdzone przez przedstawiciela Komitetu Spraw Politycznych Krajowej Rady Ludowej w zeszłym tygodniu. FSC wyrazi swoją oficjalną opinię na spotkaniu podkomisji 25 kwietnia – czyli jutro. Według raportu, spotkanie przyspieszy wprowadzenie ustaw dotyczących aktywów wirtualnych w Korei Południowej.

Politycy zabierają głos

Kim Han-gyu, członek partii demokratycznej i autor ustawy o aktywach kryptograficznych, powiedział, że:

,,Komisja Usług Finansowych uznaje, że konieczne jest, aby Bank Korei miał prawo żądania danych, ale odmawia umieszczenia tego zapisu w ustawie”.

Rząd Korei Południowej próbował przeprowadzić ustawodawstwo dotyczące kryptowalut, ale między bankiem centralnym, a FSC trwały spory o to, kto powinien nim kierować. FSC ostrzegła, że jeśli bank centralny będzie zarządzał kryptowalutami, to uznane zostaną domyślne informacje, iż aktywa cyfrowe mają taki sam status jak tradycyjne finanse. Przewodniczący FSC wcześniej stwierdził, że nie uważa kryptowalut za aktywa finansowe. Od trzech lat dwie instytucje spierają się o regulacje dotyczące tego sektora. FSC został oskarżony przez przedstawicieli Komitetu Spraw Politycznych, jednego z podziałów Krajowej Rady Ludowej o próbę monopolizacji swojej pozycji jako regulatora kryptowalut.

Co to oznacza dla kryptowalut?

Najnowsze wydarzenie oznacza, że zarówno Koreański Bank Centralny, jak i jego regulator finansowy będą mogli badać operatorów kryptowalutowych i mieć pełny dostęp do danych dotyczących transakcji. W związku z tym Komisja Usług Finansowych (FSC) niedawno prowadziła działania egzekucyjne przeciwko firmom kryptowalutowym i zajmuje takie samo stanowisko jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w Stanach Zjednoczonych, uważając kryptowaluty za papiery wartościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Bitcoin wzrasta

Bitcoin odzyskał prawie wszystkie straty z ostatnich kilku godzin, odbijając się po…

Visa ogłasza nowy produkt kryptowalutowy

Globalny gigant płatniczy Visa ogłosił nowy projekt związany z kryptowalutami, którego celem…

Cena Bitcoina przekroczy 100 tys. dolarów w 2023? Oto, co sądzą eksperci

Rok 2022 oznaczał praktycznie same straty dla długoterminowych inwestorów kryptowalutowych. Od czasu, gdy ojciec kryptowalut osiągnął swój szczytowy poziom w listopadzie 2021 roku (tzw. All-Time High), cena Bitcoina poszła w dół o blisko 80 proc. Czy cena Bitcoina ma szansę przetestować ATH już w 2023 i wybić się ponad 100 tys. dolarów?

Apple ogranicza formy płatności

Apple wprowadził zakaz korzystania z alternatywnych metod płatności innych niż własne, w…