Apple
Apple

Apple wprowadził zakaz korzystania z alternatywnych metod płatności innych niż własne, w tym z 30% prowizją, co narusza przepisy konkurencji stanu Kalifornia – orzekł tamtejszy sąd. Decyzja ta może oznaczać większą swobodę dla projektów kryptowalutowych i NFT, które chcą dodać więcej funkcjonalności do swoich aplikacji iOS. Wyrok zapadł w wyniku procesu Apple vs Epic Games – twórcy gry Fortnite. Sąd potwierdził wyrok pierwszej instancji z 2021 r. i stwierdził, że polityka anti-steering Apple’a szkodziła Epic Games. Polityka ta mówi, że programiści iOS nie mogą korzystać z metod płatności poza aplikacją za pomocą linków wewnątrz niej. Według sądu, polityka ta zwiększa koszty dla podmiotów zależnych od Epic Games, które wciąż są na App Store Apple’a, co uniemożliwia innym użytkownikom korzystanie z ich usług.

Epic Games, Apple i wyrok

Założyciel i dyrektor generalny Epic Games, Tim Sweeney, wypowiedział się na Twitterze 24 kwietnia, że wyrok sądu “wyzwala deweloperów iOS”, umożliwiając im kierowanie konsumentów do alternatywnych rozwiązań płatniczych. Chociaż sąd zdecydował na korzyść Apple’a w większości kwestii, firma nie odniosła sukcesu w swojej argumentacji, że przepisy anti-steering nie powinny mieć zastosowania do Epic Games.


Apple narusza przepisy

Sąd orzekł, że Epic Games miałby dodatkowe dochody od tamtej pory – gdyby nie polityka Apple’a – poprzez zastosowanie testu “tethering” dotyczącego konkurencji i testu “balancing” dotyczącego konsumentów oraz uznał, że przepis anti-steering jest “niesprawiedliwy” zgodnie z oboma testami. Ponadto Sąd przyjrzał się naruszeniu przepisów anti-steering przez Apple’a z drugiej perspektywy, orzekając, że klienci skłoniliby się do wyboru Epic Games, gdyby dowiedzieli się o jego znacznie niższej stawce prowizji w wysokości 12% w porównaniu z 30% prowizją Apple’a.

“Jeśli konsumenci mogą dowiedzieć się o niższych cenach aplikacji, które są możliwe dzięki niższym kosztom twórców, i mają możliwość przejścia na platformę z tymi niższymi cenami, zrobią to – zwiększając przychody generowane przez Epic Games Store”.

Jeśli Apple nie odwoła się od wyroku, może to stworzyć precedens korzystny dla twórców aplikacji kryptowalutowych i NFT, ponieważ nie będą podlegać 30-procentowej opłacie od Apple’a.

UE ogranicza monopol

Związek Europejski przed dwoma miesiącami ustanowił nowe przepisy anty-monopolowe, które wymagają od Apple umożliwienia stosowania sklepów zewnętrznych na urządzeniach, co pozwala konsumentom obejść prowizję Apple’a w wysokości 30%. Jednak w grudniu Apple zainterweniował w transakcje NFT przesłane na portfel self-custody Coinbase, twierdząc, że ma prawo do “zebrania 30% opłaty za gaz” za pośrednictwem zakupów w aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Phishing problemem w kryptowalutach

Użytkownicy kryptowalut stracili ponad 4 miliony dolarów przez phishing. Co gorsza, strony…

Kryzys w bankach USA, a kryptowaluty

Czy kryzys w bankach, to pretekst do penalizacji kryptowalut? Robert Kennedy, kandydat…

FTX i sprawa Alameda Research. Jak doszło do bankructwa i co to oznacza dla branży?

Dziś FTX ma na swoim koncie ponad 9 miliardów dolarów długu wobec inwestorów, a jednocześnie tylko 900 milionów dolarów w płynnych aktywach. Bo w piątek 11 listopada giełda FTX ogłosiła upadłość, doświadczyła ataku hakerskiego, a jej współzałożyciel i dyrektor generalny podobno uciekł do Ameryki Południowej. Przybliżamy kulisy jednego z największych w ostatnim czasie krachów na rynku kryptowalutowym i tłumaczymy, jakie będzie to miało konsekwencję dla branży.

Tesla hodluje Bitcoina

Znany producent samochodów elektrycznych, Tesla, nie kupił ani nie sprzedał żadnych Bitcoinów…