Rodzina Michaela Schumachera zamierza podjąć działania prawne w sprawie wywiadu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Szybki rozwój sztucznej inteligencji bez wątpienia powoduje trudności dla ustawodawców i systemów sądowych na całym świecie, którzy borykają się z tym zagadnieniem. W którym kierunku zmierza AI? Czy AI wpłynie na kryptowaluty? O tym piszemy poniżej!
Spis treści
Niemiecki magazyn i fake wywiad AI
Niemiecki magazyn użył sztucznej inteligencji do symulowania wywiadu z byłym kierowcą Formuły 1, Michałem Schumacherem, co doprowadziło do podjęcia przez jego rodzinę działań prawnych w tej sprawie. Die Aktuelle opublikował w dniu 14 kwietnia obietnicę “pierwszego wywiadu!” z Schumacherem od czasu poważnego urazu mózgu, którego doznał w wypadku narciarskim w 2013 roku. Na okładce wydania Die Aktuelle widniał napis ,,Pierwszy wywiad z Michałem Schumacherem!” po czym w artykule pojawiły się rzekome wypowiedzi kierowcy, generowane przez sztuczną inteligencję. Dopiero na końcu artykułu ujawniono, że tekst został wygenerowany przez program, co wywołało oburzenie wielu fanów. Magazyn na okładce dodał tylko zdanie “brzmi to zaskakująco realistycznie”.
AI wykorzystano nieetycznie
Rzecznik rodziny Schumachera potwierdził w dniu 20 kwietnia, że podejmą oni kroki prawne przeciwko magazynowi Die Aktuelle. Ta zapowiedź pojawia się w obliczu rosnącej fali działań regulacyjnych dotyczących sztucznej inteligencji, z którymi borykają się rządy i sądy na całym świecie, starające poradzić sobie z szybko rozwijającą się technologią.
Czy politycy uregulują AI?
Dwunastu posłów Unii Europejskiej wezwało do “bezpiecznego” i wspólnego rozwoju sztucznej inteligencji w liście w którym zwrócili się o wprowadzenie uniwersalnego zestawu zasad dotyczących jej rozwoju. Posłowie wezwali liderów Europy i Stanów Zjednoczonych do zwołania szczytu w celu omówienia zasad rządzenia rozwojem, kontrolą i wdrożeniem sztucznej inteligencji.
AI w świecie finansów, kryptowalut i muzyki
Sztuczna inteligencja może być również wykorzystywana do wprowadzania w błąd w świecie biznesu. Regulator finansowy w Kalifornii ostatnio podjął działania przeciwko kilku firmom, zarzucając jednej z nich wykorzystanie sztucznej inteligencji do stworzenia awatara, który pojawiał się jako CEO na filmach zamieszczanych na YouTube. Ponadto sztuczna inteligencja była również wykorzystywana do udawania innych celebrytów. Nagranie rapera Kanye Westa, na którym wykonywał przebój Drake’a “Hold On, We’re Going Home”, stało się ostatnio viralowe na Twitterze, ale w rzeczywistości dźwięk został wygenerowany przez AI. Konglomerat medialny Universal Music Group jest zaniepokojony sztuczną inteligencją generującą utwory muzyczne i nakazał platformom streamingowym, takim jak Spotify, zablokowanie usług związanych z AI, które mogłyby zbierać chronione prawem autorskim materiały.
Czy AI wpłynie na sektor kryptowalut?
AI wykorzystywane jest już niemal w całej branży. Nie dziwi zatem fakt, że sztuczna inteligencja może negatywnie (jak i pozytywnie) wpływać na sektor krypto. Deep Fake, fałszywe informacje i inne techniki mogą budzić fałszywe przeświadczenie o stanie finansowym danej spółki, czy giełdy. Z tego względu zachęcamy do sprawdzenia w innych miejscach źródła przeczytanej informacji z branży krypto!